Partnerzy serwisu:

ČD jak PKP Intercity. Też pokaże ślad węglowy

Michał Szymajda 08.09.2021 1,5k

ČD jak PKP Intercity. Też pokaże ślad węglowy
Jednostka trakcyjna serii 460 w Cieszyniefot. M. Szymajda
Również Koleje Czeskie będą wskazywać pasażerom to, jaki ślad węglowy emituje ich pociąg. Takie rozwiązanie wprowadziło już PKP Intercity.
Česke Drahy wskazują, że ślad węglowy pociągów elektrycznych w Czechach jest około czterokrotnie niższy niż podczas jazdy samochodem. Do podobnych wniosków doszło PKP Intercity, które przy zakupie biletów za pomocą intercity.pl przekazuje pasażerów, ile CO2 emituje ich pociąg. Czesi prowadzą jednak szerszą kampanię pod nazwą #trainEKO. – Informacje o śladzie węglowym pojawią się również w przyszłości podczas wyszukiwania połączeń – napisały České dráhy w komunikacie.

Jak podaje portal zdopravy.cz w przypadku trasy Praga – Brno jeden pasażer odpowiada za emisję 9,7 kg CO₂ podróżując pociągiem, a 32,88 kg w wypadku, gdyby podróżował autem. „Pociąg ma kilkukrotnie mniejsze zużycie energii i około czterokrotnie mniejszy ślad węglowy” – zaznacza przewoźnik. Jedna podróż na wskazanej trasie między Pragą a Brnem pozwoliłaby w skali roku obniżyć ślad węglowy o 2,5 tony rocznie. Jak dodają czescy dziennikarze w samej Republice Czeskiej samochody produkują 20 mln ton CO2 rocznie. Na jednego mieszkańca przypada tam więc 2 tony emisji rocznie.

– Przed pandemią każdy Czech odbywał przeciętnie średnio 18 podróży pociągiem rocznie i przejeżdżał około tysiąca kilometrów koleją rocznie. Nie są to złe wyniki jeśli porównamy jest z innymi państwami europejskimi, ale mamy sporo do nadrobienia względem np. Austriaków czy Szwajcarów. W tym pierwszym kraju przeciętny mieszkaniec odbywał 30 podróży i przejeżdżał 1400 kilometrów, a w Szwajcarii było to nawet 61 podróży i 2300 przejechanych kilometrów – powiedział Ivan Bednárik, prezes zarządu i dyrektor generalny Kolei Czeskich.

O pomyśle PKP Intercity pisaliśmy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony