Partnerzy serwisu:

Czym jest jonizacja? I jak wpłynie na bezpieczeństwo w transporcie publicznym?

materiał partnera 08.06.2020 7

arrow
arrow
Czym jest jonizacja? I jak wpłynie na bezpieczeństwo w transporcie publicznym?
Czym jest jonizacja? I jak wpłynie na bezpieczeństwo w transporcie publicznym?
Czym jest jonizacja? I jak wpłynie na bezpieczeństwo w transporcie publicznym?
Kryzys na rynku transportu publicznego jest faktem. W niektórych miastach Polski odnotowano nawet 80-proc. spadki. Zaś zmniejszenie pasażerów publicznego transportu szynowego sięga nawet 53%. Walka ze strachem i powrotem do normalnego życia nie będzie łatwa, a sama szczepionka na COVID-19 nie rozwiąże ogólnego problemu grożących nam pandemii wirusów. Być może realnym rozwiązaniem w zapanowaniu nad zagrożeniami, m.in. w transporcie publicznym, będą nowoczesne technologie – takie jak igłowa dwubiegunowa jonizacja.
Klucz do rozwiązania kryzysu

Sam proces jonizowania powietrza jest nam znany już od wczesnych lat 70., jednak w dobie koronawirusów, czy epidemii SARS, technologia ta zyskała na szczególnej popularności.
 
Jonizacja w największym skrócie to proces dezaktywowania szkodliwych zanieczyszczeń (m.in. wirusów, bakterii, alergenów czy drobnoustrojów) za pomocą ładunków atomów (dodatnich i ujemnych).

Czy można pozbyć się wirusa z przedziału w 15 minut?

Nowoczesne jonizatory dwubiegunowe, które nie wytwarzają ozonu (jako produktu ubocznego) wydają się wręcz idealne do zastosowania w środkach komunikacji publicznej. Do tego łatwość montażu w kanałach systemu wentylacji, czy klimatyzacji poszczególnych jednostek i co najważniejsze – szybkość działania. Według badań amerykańskiego niezależnego instytutu EMSL Analytical system ten zwalcza unoszące się w powietrzu bakterie E. coli w 15 minut, Legionelle w pół godziny, zaś z wirusem SARS Cov-2 jest w stanie poradzić sobie w około 60 minut (badanie ALG). Efekty te wydają się wręcz nieprawdopodobne. Jednak zastosowanie tych urządzeń w Białym Domu czy maszynach Gulfstreama i Boeinga (certyfikacją DO-160) raczej potwierdza skuteczność tej technologii.

W poszukiwaniu złotego runa

Świat, jak i cała branża transportu publicznego, z pewnością musi wyciągnąć wnioski z obecnej sytuacji. Profilaktyka w ochronie zdrowia i życia pasażerów z pewnością będzie jednym z rozwiązań tego typu globalnych problemów. Idealnym narzędziem do działań prewencyjnych w ochronie przed wirusami czy bakteriami wydaje się właśnie dwubiegunowa jonizacja powietrza. Czas jednak pokaże jak szybko nauczymy się korzystać z nowinek współczesnej technologii.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport