Partnerzy serwisu:

Czy powstanie ścieżka rowerowa po linii Kamienna Góra - Krzeszów?

Łukasz Kuś 25.08.2016 958

Czy powstanie ścieżka rowerowa po linii Kamienna Góra - Krzeszów?
fot. Michał Dadełło CC BY-SA 4.0
Grupa aktywistów sprzeciwia się planom budowy ścieżki rowerowej po linii kolejowej 330 Kamienna Góra – Krzeszów. Linia ta jest nieprzejezdna a regularne połączenia pasażerskie zlikwidowano tu ponad 60 lat temu.
Linia kolejowa nr 330 zaczyna się w Kamiennej Górze, gdzie łączy się z linią nr 298 i prowadzi do miejscowości Okrzeszyn przy granicy polsko – czeskiej. Regularny ruch pociągów pasażerskich na tej linii zawieszono w 1954 roku. Ostatni pociąg specjalny przejechał tam w 2002 r. Linia jest częściowo rozebrana i obecnie nieprzejezdna.

Samorząd chce przejąć nieruchomości

W ubiegłym roku samorząd Kamiennej Góry podjął starania w celu przejęcia tej linii i przynależących do niej nieruchomości do PLK. Gmina chce rozebrać pozostałości linii i wybudować na jej miejscu drogę dla rowerów łączącą Kamienną Górę z Krzeszowem. Na likwidację tej linii zgodziły się władze województwa dolnośląskiego.

Przeciwko tej decyzji protestują aktywiści z Grupy Inicjatywnej Kolej Karkonoska, która uważa, że zachowanie tego odcinka linii kolejowej na przyszłość pomoże w reaktywacji połączenia dla ruchu pasażerskiego i turystycznego. – W Krzeszowie rośnie ilość lokalnych atrakcji i zwiększa się liczba pielgrzymów przybywających do Bazyliki w Krzeszowie – napisali aktywiści w liście do premier Beaty Szydło.

Nie ma planów reaktywacji

Jednak samorząd wojewódzki nie ma obecnie planów reaktywacji linii nr 330. Jej przejęcie przez gminę i budowa ścieżki rowerowej musi być przeprowadzona tak aby zachować ciągłość szlaku komunikacyjnego i możliwość odbudowy linii w przyszłości. To znaczy, że na jej miejscu nie mogą powstać np. nowe budynki. Taki jest warunek nieodpłatnego przekazania linii samorządowi przez PKP.

Ruch pociągów pasażerskich na liniach przechodzących przez stację Kamienna Góra zawieszono na początku XXI wieku. Od 2008 r. uruchamiane są jedynie weekendowe pociągi z Jeleniej Góry do czeskiego Trutnova, które jadą liniami 298 i 299. Na zachowanym fragmencie linii 330 kursuje okazjonalnie kolejka drezynowa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony