Partnerzy serwisu:

Czy PLK zrealizuje plan inwestycyjny na 2020 rok?

Jakub Madrjas 17.09.2020 3,4k

Czy PLK zrealizuje plan inwestycyjny na 2020 rok?
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Wiceminister Andrzej Bittel i prezes PKP PLK Ireneusz Merchel przedstawili na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury sprawozdanie z realizacji Krajowego Programu Kolejowego.
Posiedzenie komisji rozpoczął sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, przedstawiając sprawozdanie z realizacji KPK na koniec sierpnia 2020 roku. – Zafakturowane nakłady to 31 mld zł, a uwzględniając refundację – 33,6 mld zł. Stanowi to 45% całego Krajowego Programu Kolejowego – wyliczał Bittel. Jak dodał, za te pieniądze zmodernizowano lub wybudowano 4,5 tys. km torów, 1667 przejazdów, 419 wiaduktów, 441 mostów oraz 777 peronów.

Jak poinformował Bittel, zaawansowanie realizacji KPK jako inwestycji zakończonych i na różnym, nawet początkowym etapie realizacji wynosi 65,6 mld zł, stanowi 87% całego programu. W projektowaniu są inwestycje o wartości 2,5 mld, a w przetargach – warte 5 mld zł. W 2020 roku PKP PLK zawarła umowy warte 8 mld zł (na przykład na odcinku E75 Czyżew – Białystok, na linii E59, czy przy modernizacji Warszawy Zachodniej). Do końca roku inwestor planuje podpisać umowy warte kolejne 5 mld zł (w tym na LOT A Magistrali Węglowej, modernizację linii nr 182 na lotnisko Pyrzowice, linię nr 38 Ełk – Korsze oraz PKM Rzeszów).
 
W tym roku ogłoszono przetargi na kwotę 3,6 mld zł, a planowane do ogłoszenia postępowania mają szacunkową wartość 2,4 mld złotych w tym – co ciekawe – na modernizację samej stacji Ełk, bez odcinka Ełk – Białystok.

Na prezentacji pokazano plan inwestycyjny PKP PLK na ten rok, o wysokości – zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym - 15,5 miliarda złotych. Jednocześnie wykonanie na koniec sierpnia wyniosło ponad 4 miliardy złotych. Czy plan uda się zatem zrealizować? – Plan na ten rok jest bardzo ambitny, a ja nie boję się ambitnych przedsięwzięć. Zakładamy że po raz pierwszy w historii przekroczymy 10 mld złotych wydanych na inwestycje – poinformował prezes PKP PLK. Warto przypomnieć, że przekroczenie progu 10 miliardów ogłoszono już w 2018 roku, jednak ostatecznie wyliczenia te zakwestionował biegły rewident.
 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony