Partnerzy serwisu:

Czy PKP Cargo będzie woziło polski węgiel do Czech?

Martyn Janduła 21.11.2016 250

Czy PKP Cargo będzie woziło polski węgiel do Czech?
Fot. OKD
Takiego scenariusza nie wyklucza Arkadiusz Olewnik, członek zarządu do spraw finansowych PKP Cargo. Wyjaśnia, że w miarę wygaszania działalności OKD, pojawi się zapotrzebowanie na polski węgiel, który wwozić do Czech będzie prawdopodobnie PKP Cargo. OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Republice Czeskiej.
Podczas prezentacji wyników PKP Cargo za drugi kwartał, Grupa PKP Cargo zanotowała dużą stratę. Spory udział w wynikach miało właśnie AWT, które odpowiadało za 48% straty. Wynikało to między innymi z jednorazowego odpisu z tytułu utraty wartości aktywów i z tytułu nieściągalnych należności od OKD dla grupy AWT za dostawy i usługi w kwocie 63 mln zł. Sprawa była o tyle dotkliwa, że przewozy węgla z czeskiej kopalni stanowiły 30% udział w przewozach AWT. Wyniki za trzy kwartały są już bardziej optymistyczne.

– Był to jednorazowy odpis i obecnie sprawa jest już zakończona – informuje Arkadiusz Olewnik, członek zarządu do spraw finansowych PKP Cargo. Koncern węglowy OKD ogłosił upadłość, obecnie normalnie dalej pracuje i czeka na proces restrukturyzacji. Czekamy dalej na jego dokładny plan, co będzie dalej – dodaje.

Jak podkreśla Olewnik, sytuacja w OKD nie wpływa obecnie w żaden sposób na bieżącą działalność spółki AWT. – Sytuacja jest stabilna. OKD normalnie wydobywa i przewozi węgiel. Teraz terminy płatności są tygodniowe, co oznacza, że za wykonaną pracę w tygodniu OKD płaci nam w piątek. Dzięki temu jest nawet lepsza sytuacja niż wcześniej, bo płynność finansowa jest dzięki temu lepsza. Natomiast wiemy już, że plan będzie przewidywał ograniczenie produkcji – mówi.

Jedyny czeski węgiel

OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Republice Czeskiej. Prowadzi wydobycie w kopalniach głębinowych w południowej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego – w rejonie ostrawsko-karwińskim. Firma zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem, obróbką, uszlachetnianiem i sprzedażą węgla kamiennego z niską zawartością siarki i innych domieszek. Taki węgiel może być stosowany jako paliwo lub jako surowiec w przemyśle koksowniczym, chemicznym i w innych branżach.

Stopniowe wygaszanie działalności kopalni OKD sprawi, że Czesi nie będą posiadali własnego węgla. – Czekamy co będzie w przyszłym roku i co będzie w latach następnych. Wiemy, że prawdopodobnie ten węgiel będzie uzupełniany węglem z Polski – wyjaśnia Olewnik.

– AWT jest wprawdzie trochę od nas w tym momencie uzależnione, bo AWT może wozić inny węgiel niż ten od OKD, ale w tym momencie nie mogą wozić węgla bez nas, bo my mamy bocznice kolejowe – tłumaczy Olewnik.

Polski węgiel dla Czech

Członek zarządu prezentuje najbardziej prawdopodobny scenariusz, który nastąpi w najbliższym czasie. – PKP Cargo będzie dostarczało do Czech polski węgiel, natomiast AWT będzie odbierało go na bocznicach i rozwoziło do klientów – mówi. Wskazuje przy tym na ważny czynnik restrukturyzacji czeskiej kopalni. – Najważniejsza sytuacja jest taka, żeby wygaszanie działalności OKD przebiegało z pewnym planem i to, czego będzie brakowało na rynku czeskim, żeby było płynnie uzupełniane przez rynek polski, by nie było gwałtownych ruchów i gwałtownego przyspieszenia sytuacji. Dlatego myślimy, że w procesie koordynowania tych dwóch źródeł węgla, że będziemy brali udział, bo możemy być tym czynnikiem stabilizującym.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony