Partnerzy serwisu:

Czy nowe lubelskie Impulsy 2 dotrą do Warszawy?

Michał Szymajda 13.10.2021 5k

Czy nowe lubelskie Impulsy 2 dotrą do Warszawy?
Nowe lubelskie Impulsy 2 na stacji w Lubliniefot. MS, Rynek Kolejowy
Podczas przekazania do eksploatacji nowych Impulsów 2, których na Lubelszczyźnie łącznie będzie 9, rozmawialiśmy z wicemarszałkiem Michałem Mulawą o perspektywach rozwoju połączeń w tym regionie.
– W ramach programu Kolej Plus zgłosiliśmy potężne inwestycje. Jesteśmy zdeterminowani, aby w naszym województwie przeprowadzić rewolucję kolejową. Znaczące pozytywne zmiany planujemy w perspektywie 2030 roku. Chcielibyśmy wybudować nowy odcinek linii kolejowej z Chełma do Włodawy, chcemy zelektryfikować linię do Łukowa oraz zmodernizować i zelektryfikować linię do Zamościa. Najpotężniejszy projekt dotyczy kolei na trasie Kraśnik – Janów Lubelski – Biłgoraj – powiedział. Przyznał, że kolej w regionie miała w poprzednich latach znaczenie marginalne, na co wpływały m.in. liczne remonty prowadzone przez zarządcę infrastruktury – PKP PLK. a także tabor operatora, który w tym regionie odbiega od standardów XXI wieku.

– Inwestycje w tabor są po to, aby kolej zaistniała w świadomości mieszkańców Lubelszczyzny. Mam nadzieję, że wspólnie z Polregio i PKP PLK, uda nam się przekonać pasażerów do wyboru tego środka transportu – powiedział, wskazując na potencjał zmodernizowanej linii z Lublina do Warszawy.

Z Warszawy do Lublina Impulsem 2?

– Analizujemy takie możliwości, współpracujemy z Polregio i PKP Intercity. Na pewno będziemy chcieli w tym kierunku pójść – dodał Mulawa. Na pytanie, czy województwo rozważy wydłużenie dwuczłonowych „Impulsów”, wskazał, że taka możliwość będzie rozważana, jeśli liczba pasażerów w regionie zacznie się zwiększać.

To samo podkreślał też Zbigniew Konieczek – prezes Newagu. – Już teraz pomyśleliśmy o tym i zbudowaliśmy je Impulsy 2 dla Lubelszczyzny w taki sposób, aby w przyszłości możliwe było ich wydłużenie o dodatkowy jeden, lub nawet dwa człony – powiedział szef Newagu.

Potencjał linii do Lublina

Obecnie rozkład jazdy na trasie Warszawa – Lublin, choć poprawił się, daleki jest od ideału. Pociągi po zmodernizowanych torach wciąż nie mogą jeździć z prędkością 160 km/h, a ze względu na modernizację warszawskiego węzła kolejowego część z nich dojeżdża tylko do Warszawy Wschodniej, lub omija centrum stolicy zatrzymując się na stacji Warszawa Gdańska. Średni czas przejazdu to 2 godziny i 5 minut, choć już teraz można go skrócić co najmniej o kilka minut. PKP Intercity utrzymuje za to na trasie atrakcyjny cennik. Za bilet z Warszawy do Lublina zapłacimy tylko 30 złotych i 90 groszy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony