Partnerzy serwisu:

Czy linie Bielsko-Biała – Skoczów i Żywiec – Sucha Beskidzka będą modernizowane?

Michał Szymajda 03.11.2020 4,2k

Czy linie Bielsko-Biała – Skoczów i Żywiec – Sucha Beskidzka będą modernizowane?
Stacja Bielsko-BiałaFot. ms, rynek-kolejowy
Zarówno linia 97, jak i linia kolejowa 190 nie znalazły się na liście priorytetów do modernizacji w województwie śląskim, choć bez wątpienia ich naprawa będzie miała wpływ na odtworzenie wielu ciekawych i ważnych relacji. Posłanka Małgorzata Pępek zapytała, jakie są szanse na ich rewitalizację w ramach programu Kolej Plus i, ewentualnie, z programów unijnych.
Ministerstwo, w odpowiedzi na interpelację posłanki, potwierdziło, że dla odcinka linii 97 pomiędzy Żywcem a Suchą Beskidzką gotowe jest już studium wykonalności. Oznacza to, że można by zacząć projektowanie i modernizację linii.

Wnioski ze studium są jednak między innymi takie, że „ze względu na uwarunkowania terenowe, które nie dają możliwości uruchamiania długich i ciężkich składów towarowych, nie przewiduje się wzrostu ruchu towarowego na tej linii”. Odcinek mógłby jednak pełnić na powrót znaczącą rolę w ruchu pasażerskim (obecnie nie prowadzi się tu bezpośrednich pociągów). Trzeba dodać, że modernizacja linii 97 na wskazanym odcinku miała się toczyć już teraz, ale zadanie to musiało ustąpić miejsca innym, z uwagi na wzrost cen na innych, zdaniem województwa śląskiego, ważniejszych projektach.

Naprawa linii 97 zgłoszona została jednak do programu Kolej Plus przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „Aglomeracja Beskidzka”.

– Obecnie prowadzona jest ocena formalna zgłoszonego projektu w celu kwalifikacji do II etapu. Ocena ta potrwa 3 miesiące, tj. do 27 listopada – napisał Andrzej Bittel, wiceminister transportu. Dodaje, że podczas drugiego etapu naboru, wnioskodawca będzie zobowiązany do opracowania wstępnego studium planistyczno-prognostycznego, które pozwoli na określenie faktycznych potrzeb związanych ze zgłaszanym projektem w zakresie jego lokalizacji, spodziewanego potoku pasażerów czy wymaganych parametrów technicznych oraz szacowanych kosztów. Bittel dodaje, że dla tej konkretnej realizacji istnieje jeszcze szansa przeprowadzenia prac w ramach RPO na następne lata. Musimy jednak poznać zasady przyznawania tych środków przez Unię Europejską.

Oczekiwanie przygotowania „studium planistyczno-prognostycznego” wystosowane zostanie do organizacji „Aglomeracja Beskidzka” także w związku ze zgłoszeniem linii 190 od Skoczowa do Bielska-Białej, bez którego nie będzie możliwe szybkie połączenie koleją Cieszyna i Bielska. Oczywiście, jeśli projekt ten przejdzie do następnego etapu.

Tu jednak uwaga: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego nie zgłosił tego projektu w ramach propozycji RPO na lata 2021-2027. Uzyskanie pieniędzy z programu Kolej Plus może być więc jedną z niewielu szans na przeprowadzenie projektu i wznowienia połączeń kolejowych z Cieszyna, lub nawet Czeskiego Cieszyna, do Bielska-Białej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony