Partnerzy serwisu:

Czy „Ciuchcia Ekspres Ponidzie” dojedzie do Pińczowa w przyszłości?

jar, Rynek Kolejowy 11.11.2017 3,3k

Czy „Ciuchcia Ekspres Ponidzie” dojedzie do Pińczowa w przyszłości?
Skład turystyczny na stacji w Pińczowiefot. jar
Kilka tygodni temu pojawiły się informacje o zagrożeniu kursowania pociągu wąskotorowego z Jędrzejowa do Pińczowa. Ma być to spowodowane pogarszającym się stanem technicznym obiektów inżynieryjnych nad Nidą oraz inwestycją w Umianowicach. Jednak jak ustalił „Rynek Kolejowy”, ostateczne decyzje nie zapadły, a zarządca Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej przyjmuje zamówienia na pociągi specjalne Jędrzejów – Pińczów.
We wrześniu pojawiło się nietypowe zaproszenie na ostatni w tym roku przejazd pociągiem rozkładowym „Ciuchcia Ekspres Ponidzie”. Z dokumentu podpisanego przez przedstawicieli dwóch organizacji pozarządowych wynikało, że być może 1 października odbędzie się ostatni przejazd na całej trasie z Jędrzejowa do Pińczowa. Zagrożenie dla kursowania pociągu turystycznego na odcinku o długości 29,5 km wynika z pogarszającego się stanu technicznego estakad położonych w dolinie Nidy. Inną przyczyną potencjalnego wstrzymania kursowania składów jest zaplanowane na przyszły rok rozpoczęcie budowy ośrodka edukacyjnego przy stacji Umianowice. Z tego powodu przez najbliższe lata linia kolejowa będzie przebiegała przez plac budowy, którym czasowo nie będzie zarządzała Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Ekspres Ponidzie”, operator „wąskotorówki”.

Jednak z informacji, jakich udało się uzyskać „Rynkowi Kolejowemu” od Prezesa spółki zarządzającej koleją wąskotorową, że odbywają się spotkania zainteresowanych stron i żadne ostateczne decyzje co do skrócenia kursowania „Ciuchci Ekspres Ponidzie” jeszcze nie zapadły. Jak zapewnił przedstawiciel Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej, linia jest stale dozorowana i są prowadzone prace utrzymaniowe. Stan techniczny linii z Jędrzejowa do Pińczowa zapewnia jej przejezdność na całej długości. Potwierdzeniem tego faktu jest możliwość zamówienia przejazdu pociągiem specjalnym na wymienionym odcinku.

Stan obecny Świętokrzyska KD

Obecna Świętokrzyska Kolej Dojazdowa to pozostałość po rozległej, liczącej nawet 340 km sieci Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. Szerokość toru wynosi 750 mm. Obecnie jest prowadzony jedynie ruch turystyczny na odcinku Jędrzejów-Pińczów o długości 29,5 km. W 2017 r. operator uruchamiał niedzielne pociągi rozkładowe „w sezonie letnim” – od maja do października. Jak poinformował serwis informacyjny „echodnia.eu”, w tym roku z pociągów skorzystało ok. 16 tysięcy podróżnych. Ponadto zarządca przez cały rok uruchamia przejazdy na zamówienia. Składy prowadzone są lokomotywami spalinowymi. Dodatkową atrakcją są coroczne Świętokrzyskie Spotkania Drezynowe.

Koleją zarządza spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Ekspres Ponidzie”. Jej udziałowcami są samorządy różnych szczebli: Województwo Świętokrzyskie, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz gminy: Imielno, Jędrzejów (największy udziałowiec), Kije i Pińczów.

Przyszłość nieznana

Jak wynika z publikacji regionalnych serwisów informacyjnych, ścierają się różne pomysły, co do przyszłości kolei wąskotorowej Jędrzejów-Pińczów. Najczęściej pojawia się koncepcja zarządzania ją przez instytucję niekomercyjną, np. muzeum. Takie przekształcenie ułatwiłoby pozyskanie środków zewnętrznych, niezbędnych do wykonania remontów coraz bardziej zdekapitalizowanej infrastruktury.

Burmistrz Jędrzejowa jest zwolennikiem utworzenia muzeum, w ramach którego kursowałby pociąg turystyczny, jednak na trasie krótszej niż dotychczas. Dlatego będzie dążył do przejęcia odcinka z Jędrzejowa do miejscowości Stawy, położonej przed doliną Nidy. Natomiast zwolennikami kursowania na obecnie eksploatowanym odcinku są samorządowcy Pińczowa. Jest również szansa na reaktywację połączeń na krótkim odcinku. Przywrócić kursowanie pociągów na 2,5 km szlaku Hajdaszek – Umianowice chce Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. W tym celu planuje zrealizować projekt „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen”.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony