Partnerzy serwisu:

Czy będzie pociąg z Żagania do Cottbus?

Jakub Rösler 01.04.2022 3k

Czy będzie pociąg z Żagania do Cottbus?
Stacja ŻagańFot. MOs810, lic. CC BY-SA 4.0
Województwo lubuskie współpracuje ze swoim odpowiednikiem po niemieckiej stronie granicy, a więc Brandenburgią, w zakresie transportu między Polską, a Niemcami. Efektem tego są transgraniczne połączenia kolejowe. Podczas ostatniego spotkania obu stron pojawił się pomysł uruchomienia bezpośredniego pociągu Żagań – Cottbus. Na razie jednak nie doprecyzowano szczegółów.
Województwo lubuskie graniczy z niemieckim landem Brandenburgia i współpracuje z nim na wielu płaszczyznach. Owoce kooperacji obu regionów widać także na płaszczyźnie transportowej, dzięki czemu uruchamiane są pociągi transgraniczne, o charakterze regionalnym. Mieszkańcy województwa lubuskiego mogą dojechać nimi do Frankfurtu nad Odrą oraz miejscowości Forst. W planach jest także przywrócenia połączenia kolejowego do Guben przez Krosno Odrzańskie i Gubin. Te pociągi mają ruszyć w czerwcu bieżącego roku, choć na razie tylko w weekendy.

Z Kostrzyna nad Odrą do Berlina tylko z przesiadką

Kolejnymi popularnymi połączeniami transgranicznymi były pociągi kursujące z Kostrzyna nad Odrą do Berlina. Z powodu budowy mostu kolejowego przez Odrę, który jest budowany przez stronę niemiecką, połączenia te są obecnie skrócone do pierwszej stacji po niemieckiej stronie granicy, a więc Kustrin-Kietz. Z tą inwestycją są także związane prace wykonywane przez PKP PLK w postaci odbudowy drugiego toru na odcinku Kietz – Kostrzyn nad Odrą. W związku pracami, na tym odcinku obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza. Przed rozpoczęciem obu inwestycji z Kostrzyna do Berlina kursowało aż 19 par pociągów.

Nowa relacja na południu województwa?

Teraz pojawiła się szansa na kolejne połączenie bezpośrednie uruchamiane we współpracy Brandenburgii oraz województwa lubuskiego. Mowa o połączeniu Żagań – Cottbus, które miałoby znaleźć się już w rocznym rozkładzie jazdy 2022/2023.

– O propozycji uruchomienia połączeń bezpośrednich na linii Żagań - Cottbus Hbf wspomniano podczas ostatniego spotkania ze Związkiem Komunikacyjnym Berlin-Brandenburgia (VBB) w sprawie rozkładu jazdy pociągów transgranicznych na 2023 rok. Strona niemiecka zasygnalizowała możliwość wykorzystania do tych połączeń pojazdów VT642. Aktualnie nie są znane żadne szczegóły dotyczące tej propozycji – przekazał nam Piotr Tykwiński, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji w lubuskim urzędzie marszałkowskim.

Może pomóc wydłużenie relacji obecnych kursów

Cottbus znajduje się w dalszym biegu linii kolejowej po której kursują obecnie pociągi regionalne do Forst, tak więc wydaje się, iż połączenie Żagań – Cottbus mogłyby być realizowane jako wydłużona relacja pociągów, które obecnie docierają do Forstu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony