Partnerzy serwisu:

Czy będą sezonowe pociągi Wrocław – Meziměstí?

Kasper Fiszer 15.10.2016 970

Czy będą sezonowe pociągi Wrocław – Meziměstí?
Pociąg specjalny w Mieroszowiefot. MOs810, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Dolnośląski urząd marszałkowski rozważa uruchomienie połączeń do czeskiego Meziměstí. Pociągi Kolei Dolnośląskich docierałyby tam jedynie w wiosenne i letnie weekendy, bo stan linii nr 291 jest na tyle zły, że czas przejazdu nie byłby konkurencyjny w przypadku kursów codziennych. Trwają rozmowy o finansowych i technicznych aspektach ewentualnej reaktywacji.
W internetowym rozkładzie jazdy PKP PLK pojawił się sezonowy pociąg z Wrocławia przez Wałbrzych do Mieroszowa, dawnej stacji granicznej, skąd tor prowadzi do czeskiego Meziměstí. Jedna para kursów Kolei Dolnośląskich miałaby być realizowana w okresie wiosenno-letnim. Czy na nieczynną w ruchu pasażerskim od dwunastu lat linię nr 291 wkrótce powrócą planowe pociągi osobowe?

Przeszkodą w budowie oferty jest stan infrastruktury

Jak tłumaczy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, region rzeczywiście rozważa wznowienie połączeń kolejowych do Mieroszowa, a nawet za polsko-czeską granicę. Do uruchomienia pociągów droga jest jednak jeszcze daleka, a opublikowany w internetowej wyszukiwarce plan ma charakter wyłącznie wstępnych przymiarek do konstrukcji ostatecznego rozkładu. Obecnie trwają bowiem dopiero rozmowy, w których uczestniczą polscy i czescy samorządowcy.

– Samorząd województwa dolnośląskiego oraz kraj hradecki planują uatrakcyjnić obecną ofertę połączeń transgranicznych. Dlatego narodził się pomysł uruchomienia połączeń przez przejście Mieroszów – Meziměstí – potwierdza Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWD. Jej zdaniem obecny stan techniczny trasy do Mieroszowa nie pozwala jednak na wprowadzenie do rozkładu jazdy połączeń o charakterze stałym, choć realizowanie przewozów na linii nr 291 zakłada m.in. jeden ze scenariuszy uwzględnionych w planie transportowym Dolnego Ślaska.

Ewentualna reaktywacja ruchu planowana jest na wiosnę

– Dlatego też przewidywane jest ewentualne uruchamianie połączeń w weekendy w okresie wiosennym i letnim – wskazuje przedstawicielka władz regionu. – Uwidoczniony w wyszukiwarce PKP PLK rozkład jazdy jednej pary połączeń w relacji Wrocław Gł. – Mieroszów jest jednak trasą założoną wstępnie w celu sprawdzenia warunków realizacji połączenia (przepustowość, czas przejazdu), a dokładny rozkład jazdy, tj. termin uruchomienia, liczba połączeń, godziny kursowania pociągów czy stacje docelowe, zostanie ustalony w wyniku wspólnych uzgodnień wszystkich stron – dodaje.

Toczące się negocjacje, w których uczestniczą także przewoźnicy z obu krajów, dotyczą nie tylko technicznych, ale też finansowych możliwości wznowienia ruchu na zamkniętej w 2004 r. trasie. Jeśli się powiodą, pociągi przejadą 10-kilometrowy odcinek Boguszów-Gorce Wschód – Mieroszów w około 20 minut. Przejazd z Wałbrzycha Głównego do stacji granicznej zajmie nieco ponad pół godziny, z Wrocławia – godzinę i 40 minut.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony