Partnerzy serwisu:

Czy wzrost cen prądu przełoży się na podwyżki cen biletów kolejowych?

Kasper Fiszer 04.11.2021 2,9k

Czy wzrost cen prądu przełoży się na podwyżki cen biletów kolejowych?
Pociągi Polregio i PKP Intercity w Lubliniefot. Kasper Fiszer
Czy pasażerowie muszą liczyć się z podwyżkami cen biletów, które będą konsekwencją zmian na rynku energetycznym? Najwięksi przewoźnicy są bardzo ostrożni w swoich deklaracjach, ale nie wykluczają zmian w cennikach. Zakup prądu jest jedną z głównych pozycji w ich budżecie.
Cała gospodarka musi liczyć się obecnie z istotnymi wzrostami cen energii elektrycznej. W oczywisty sposób dotykają one także sektora kolejowego, którego działalność jest oparta w dużej mierze właśnie o pojazdy elektryczne. Tam, gdzie sieci trakcyjnej nie ma, wykorzystuje się zaś paliwo, które również mocno drożeje. Czy zmiany na rynku energetycznym wpłyną na podniesienie cen biletów kolejowych? Zapytaliśmy o to dwóch największych polskich operatorów.

Polregio: Pomimo wzrostu kosztów pozostajemy konkurencyjni

W odpowiedzi spółka Polregio zwraca uwagę na ogromną skalę wzrostu cen energii oferowanej na Towarowej Giełdzie Energii. Przywołuje też konkretne dane: o ile wcześniej cena kształtowała się na poziomie ok. 200 zł za kWh, o tyle w marcu 2021 r. osiągnęła 300 zł za kWh, a we wrześniu przekroczyła barierę 400 zł za kWh. Przewoźnik zapewnił nas jednocześnie, że ma zawarte korzystne dla niego umowy długoterminowe.

– Pozwoliło to na częściowe uniknięcie wzrostu kosztów – stwierdza Zespół Prasowy Polregio. Służby prasowe spółki nie wskazały natomiast jednoznacznie, czy planowane są podwyżki czy to dla pasażerów, czy dla zamawiających usługi przewozowe. – Dzięki umowom długoterminowym dalej będziemy świadczyć konkurencyjne usługi na wysokim poziomie – usłyszeliśmy od przedstawicieli Polregio.

PKP IC nie wyklucza zmian w ofercie


– Wydatki związane z zakupem elektrycznej energii trakcyjnej stanowią obecnie największą pozycję kosztową naszej spółki – informuje zaś Zespół Prasowy PKP Intercity. W związku z tym przewoźnik z jednej strony stara się kupować prąd po najniższych możliwych cenach, z drugiej zaś prowadzi działania zmierzające do zwiększenia efektywności energetycznej. Zainstalował liczniki energii w lokomotywach, dzięki czemu płaci za realnie zużytą energię, planuje też wypracować techniki tzw. ecodrivingu.

Wzrost kosztów wydaje się jednak nieunikniony. PKP Intercity analizuje obecnie jego skalę. – Biorąc pod uwagę wysokość poszczególnych pozycji kosztowych, będziemy podejmować decyzje uwzględniające zarówno potrzeby naszej spółki, jak i pasażerów. O ewentualnych zmianach w ofercie, jeżeli do takich będzie dochodzić, poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem – zapewniły nas służby prasowe przewoźnika.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony