Partnerzy serwisu:

Częstochowa Stradom: Jest przetarg na tunel pod torami

Jakub Madrjas 12.02.2016 641

Częstochowa Stradom: Jest przetarg na tunel pod torami
Fot. Mix321, CC-BY-SA 4.0
PKP PLK ogłosiły przetarg na tunel pod torami stacji Częstochowa Stradom. Kolejarze spełnią w ten sposób ubiegłoroczne zapowiedzi. To nie koniec poprawy warunków przesiadek w mieście – odświeżone zostaną też perony głównej stacji Częstochowa.
O budowie tunelu bezkolizyjnie prowadzącego podróżnych na peron II pisaliśmy na portalu Transport-Publiczny.pl w listopadzie. – Budowa przejścia podziemnego na stacji Częstochowa Stradom jest zadaniem, które będzie dofinansowane ze środków budżetu państwa. Obecnie opracowujemy dokładny projekt techniczny konstrukcji, uzyskujemy wymagane pozwolenia na budowę oraz gromadzimy materiały potrzebne do ogłoszenia przetargu. Ten zostanie ogłoszony na przełomie roku. Planujemy rozpocząć prace w marcu i zakończyć je w połowie przyszłego roku – zapowiadał wówczas Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP PLK.

Spełniają obietnice

Teraz kolejarze wypełniają te zapowiedzi. Zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na "budowę przejścia pod torami nr 1, 3, 5 linii nr 61 Kielce – Fosowskie na stacji Częstochowa Stradom". Oferty wykonawców będą przyjmowane przez najbliższe dwa tygodnie. Będą oceniane pod kątem ceny (90 proc.) i skrócenia terminu realizacji I etapu (10 proc.). Tunel ma być gotowy do końca września tego roku. Jednocześnie powstaną nowe wiaty i tablice systemu informacji pasażerskiej.

– Tunel będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na czas robót na stacji zostanie zorganizowane tymczasowe przejście wyposażone w pochylnie dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami czy osób z ciężkim bagażem. Będzie ono odpowiednio oznakowane i zagwarantuje bezpieczne i wygodne dojście na perony – zapewnił w listopadzie Jakubowski.

Będzie też remont peronów na stacji Częstochowa

Częstochowianie zostaną też w tym roku uszczęśliwieni poprawą warunków na głównej stacji w Częstochowie. Ogłoszono postępowanie na projekt i wykonanie poprawy nawierzchni peronów nr 1, 1a i nr 2 w stacji Częstochowa. Termin składania ofert i wykonania prac w tym przetargu jest taki sam, jak w przypadku tunelu na Stradomiu.

Na peronach pojawią się nowe płyty krawędziowe w kolorze szarym, pas ostrzegawczy z kopułkami dotykowymi i nowa nawierzchnia z kostki betonowej niebarwionej z dotykowymi liniami prowadzącymi. Na końcach peronów pojawią się bariery, wymienione zostaną kosze na śmieci, a ścianki peronowe – pomalowane. Na peronie 1a i 2 zainstalowany zostanie punkt poboru wody.

Węzły przesiadkowe w Częstochowie na wizualizacjach

Czy częstochowskie stacje staną się węzłami przesiadkowymi? Zobacz wizualizacje projektów węzłów przesiadkowych w pobliżu trzech dworców kolejowych Częstochowy: Osobowa (główny), Stradom i Raków.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony