Partnerzy serwisu:

Czeskie dworce kolejowe zmienią właściciela

Łukasz Pastor 01.06.2016 257

Czeskie dworce kolejowe zmienią właściciela
Fot. Daniel Baránek/Wikimedia Commons
Kontrolę nad prawie wszystkimi dworcami kolejowymi Czech niebawem przejmie zarządca infrastruktury kolejowej – firma Správa Železniční Dopravní Cesty (SŽDC). Do tej pory pieczę nad nimi sprawowały Koleje Czeskie (ČD).
Włączenie czeskich dworców w struktury zarządcy oszacowane zostało na kwotę 3,3 mld koron (ok. 122 mln euro). Gdyby kwota była większa, transfer mógłby zostać uznany za niedozwoloną pomoc publiczną. SŽDC będzie zarządzać obiektami, których jest łącznie około 1500. Nowy właściciel już planuje pierwsze prace naprawcze. Na początek w budżecie SŽDC zostało zaplanowanych około 500 mln koron na drobne naprawy i modernizacje przejętych obiektów.

W ramach umowy pomiędzy ČD i SŽDC, w struktury zarządcy został włączony także obiekt głównej praskiej stacji Nádraží. Kilka większych dworców zostało jednak pominiętych i nadal będą one zarządzane przez ČD. Chodzi m.in. o praski dworzec Masaryka, gdzie nieuregulowana jest kwestia własności gruntu, czy główny dworzec Brna, który niedługo ma zostać zastąpiony innym obiektem, w nowej lokalizacji.

Umowa w sprawie przejęcia przez zarządcę infrastruktury dworców została podpisana 25 maja. Wszystkie obiekty zostaną formalnie przejęte do sierpnia tego roku. Według czeskiego Ministerstwa Transportu, to najskuteczniejsze rozwiązanie, które pomoże w lepszym finansowaniu modernizacji dworców, z których większość wymaga pilnych napraw. Zmiana właściciela dworców – z przewoźnika na zarządcę infrastruktury – ma pomóc także w skuteczniejszym pozyskiwaniu unijnych środków na remonty. Zarządca infrastruktury deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzi modernizacje 60 dworców.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony