Partnerzy serwisu:

Czeski rząd umożliwia podróż za granicę pociągiem lub autobusem

Michał Szymajda 06.05.2020 71

Czeski rząd umożliwia podróż za granicę pociągiem lub autobusem
fot. M. Szymajda
Czeski minister transportu Karel Havlíček zapowiedział, że przekraczanie granic Republiki Czeskiej transportem publicznym ponownie będzie możliwe od 11 maja. Ale to raczej symboliczny gest w stronę transportowców, bo chętnych na podróż będzie raczej niewiele.
4 maja czeski rząd ogłosił, że 11 maja zniesie zakaz prowadzenia międzynarodowego transportu kolejowego i autobusowego. – Oczywiście, wszystkie połączenia międzynarodowe nie wrócą automatycznie, ale przewoźnicy będą mogli łatwiej organizować na przykład transport pracowników sezonowych lub wznowić regularny transport do obszarów przygranicznych – napisał Karel Havlíček. Taka deklaracja cieszy np. kolejowego operatora RegioJet.

– Jesteśmy gotowi ponownie rozpocząć obsługę połączeń międzynarodowych tak szybko, jak to możliwe. Obecnie nie było powodu, dla którego należy zakazać regularnego transgranicznego transportu pasażerskiego do takich krajów jak Austria. Uwolnienie ruchu transgranicznego to kolejny krok, który prowadzi do całkowitego usunięcia wszystkich przeszkód w podróży do krajów sąsiednich i do powrotu życia do normy – powiedział rzecznik prywatnego operatora Aleš Ondrůj, cytowany przez portal zdopravy.cz.

Ale przekroczenie granicy nie wszędzie będzie możliwe z uwagi na obostrzenia stosowane przez kraje sąsiednie. Takie stosuje wciąż Słowacja a także Polska. W przypadku podróży z Austrii lub do Austrii i tak konieczne będzie poddanie się dwutygodniowej kwarantannie lub wykonanie wartego prawie (w przeliczeniu) 500 złotych testu wykluczającego obecność koronawirusa w organizmie. To skutecznie zahamuje ruch transgraniczny i powstrzyma większość operatorów od wznowienia połączeń.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport