Partnerzy serwisu:

Czeski RegioJet też może wjechać do Polski. Ma certyfikat bezpieczeństwa

Michał Szymajda 20.12.2017 5,5k

Czeski RegioJet też może wjechać do Polski. Ma certyfikat bezpieczeństwa
Pociąg RegioJet na dworcu w Wiedniufot. RegioJet
Czeski prywatny przewoźnik kolejowy – RegioJet – uzyskał kluczowy dokument, dzięki któremu może starać się o wjazd swoich pociągów do Polski. Certyfikat Bezpieczeństwa wydał dla spółki RegioJet Urząd Transportu Kolejowego.
Potwierdza to, że RegioJet spełnia krajowe przepisy bezpieczeństwa.

– Ta bardzo istotna wiadomość oznacza, że RegioJet może wykonywać przewozy po polskiej sieci kolejowej. Dzięki temu dokumentowi RegioJet będzie mógł w przyszłości ubiegać się o przydział tras w ramach wolnego dostępu – powiedział rzecznik spółki Aleš Ondrůj, który dodał, że wniosek do UTK został złożony dwa lata temu.

– Potwierdzamy, że RegioJet ma certyfikat bezpieczeństwa w części B. Przewoźnik otrzymał go w ostatnim dniu listopada. Jest ważny na sieci kolejowej PKP PLK do końca listopada 2022 roku – powiedział Tomasz Frankowski, naczelnik wydziału prasowego przy biurze prezesa UTK.

W przeciwieństwie do LeoExpressu, który chce jeździć pociągami z Krakowa do Pragi już w 2018 roku, RegioJet nie posiada na razie skonkretyzowanych planów wjazdu na polskie tory, choć nie ukrywa, że polskim rynkiem jest zainteresowany. Jak informuje UTK, nie przewoźnik nie złożył też wniosków o przydzielenie tras kolejowych w ramach tzw. wolnego dostępu. Na razie do Polski wjeżdżają autobusy z logiem przewoźnika. Pojedziemy nimi m.in. z Krakowa przez Katowice do Ostrawy i z Warszawy do Pragi przez Łódź i Wrocław.

Posiadając certyfikat w części B i chcąc wjechać do Polski, przewoźnik musi złożyć podanie o wolny dostęp do interesujących przewoźnika tras i czekać na rozpatrzenie wniosku przez Urząd Transportu Kolejowego. Musi też dostosować tabor do polskich systemów bezpieczeństwa. Dotyczy to taboru trakcyjnego (nie powinno być to szczególnie trudne w przypadku posiadanych przez przewoźnika lokomotyw Vectron), jak i wagonów.


Schemat połączeń RegioJet na terenie Czech. Kolor czerwony do linie autobusowe, niebieski – kolejowe

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony