Partnerzy serwisu:

Czeski RegioJet kupi wagony piętrowe. Chce nimi jeździć na Słowacji

Michał Szymajda 21.05.2019 4,6k

Czeski RegioJet kupi wagony piętrowe. Chce nimi jeździć na Słowacji
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
RegioJet zdecydował się na zakup 10 piętrowych wagonów, które wycofują Koleje Niemieckie. Czeski prywatny przewoźnik chce zwiększyć liczbę miejsc dostępnych w pociągach, które uruchamia na Słowacji.
Chodzi o linię Bratysława – Komarno, gdzie RegioJet kursuje na podstawie umowy ze słowackim ministerstwem transportu od 2012 roku, realizują przewozy dotowane. Wejście przewoźnika poskutkowało wtedy nową ofertą biletową, nowym taborem (autobusy szynowe Bombardier Talent) i krótszym czasem przejazdu. Sprawiło to, że od momentu wjazdu żółtych pociągów na trasę w 2012 roku, liczba pasażerów stale rośnie.

2 lata temu zdecydowano się na wprowadzenie do ruchu na linii Bratysława – Komarno używanych wagonów z taboru DB (bardzo wygodne wagony dla połączeń IR, znane np. z pociągu Mare Balticum) do obsługi kilku połączeń przyspieszonych, które prowadzą stare czeskie lokomotywy. To okazało się być niedostateczne, bo w pierwszym kwartale 2019 roku z połączenia skorzystało o 87% więcej pasażerów niż rok wcześniej, co, jak podaje portal zdopravy.cz, jest rezultatem włączenia kolei do systemu transportowego miasta Bratysławy. RegioJet podjął więc decyzję o wprowadzeniu na trasę wagonów piętrowych o jeszcze większej pojemności.

Wiadomo, że spółka chce kupić 10 takich wagonów, które wcześniej jeździły w Niemczech. Chodzi o sprawdzone pojazdy wyprodukowane przez Bombardiera, podobne do tych, którymi dysponują Koleje Mazowieckie. Trzeba je na Słowacji homologować, choć tajemnicą poliszynela jest to, że takie wdrożenia trwają na Słowacji i Czechach znacznie krócej niż w Polsce. Regiojet chce je wprowadzić do ruchu od 2 września. Spółka liczy, że uda się jej ponownie wygrać kontrakt na obsługę połączenia Bratysława – Komarno. Obecna umowa na wykonywanie przewozów przez RJ skończy się w grudniu 2020 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony