Partnerzy serwisu:

Czesi zakończyli modernizację belgijskich lokomotyw

Michał Szymajda 16.01.2023 6,1k

Czesi zakończyli modernizację belgijskich lokomotyw
Fot. Dalibor Palko / CZ LOKO
Czesi zakończyli modernizację swoich elektrowozów ściągniętych z Belgii. Przeszły one zaawansowaną przebudowę. Część kupili prywatni operatorzy cargo, część trafiła na rynek leasingowy. Także w Polsce są plany dotyczące pojazdów z podobnej serii, ale od 2017 roku nie mogą się zmaterializować.
Lokomotywy serii 21 zaczęły trafiać do Polski i Czech w 2017 roku. Polakom nie udało się jednak przywrócić lokomotyw z końca 80. do pełnej sprawności i ich polonizować, pomimo że potencjalnie bardzo się do tego nadają (są dość niezawodne, rozpędzają się do 160 km/h i, co najważniejsze, pracują pod napięciem, które mamy w kraju).

Inaczej było w Czechach. Z kilkunastu elektrowozów, które zostały wyłączone z eksploatacji, łącznie zbudowano dziewięć sztuk. Powstała w zasadzie nowa lokomotywa. Ze starej „Belgijki" zostawiono ostoję, wózki oraz pudło, ale niemal wszystkie urządzenia elektryczne, systemy bezpieczeństwa, wyposażenie kabiny, jest nowe. Nieco zmienił się także design pojazdu. W dodatku, po przebudowie, lokomotywa jest dwusystemowa (3 kV DC i 25 kV AC) i posiada zezwolenie na kursowanie w Austrii i na Słowacji, co podnosi jej walory zarówno przy ewentualnym wykorzystaniu w ruchu towarowym, jak i przy prowadzeniu międzynarodowych pociągów pasażerskich.

Pierwszego klienta na elektrowóz, który CZ Loko nazwało EffiLiner 300, CZ Loko miało już w 2017 roku, a teraz zmodernizowano dziewiątą lokomotywę tego typu. Można ją wynająć od spółki córki CZ Loko – EffiRent. To niewielki pool taborowy producenta.

Jaki będzie los podobnych pojazdów (kolejnych już ściągniętych z Belgii) w Polsce? W rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” właściciel Seville Rail Rent powiedział, że „lokomotywy te, po przejściu polonizacji i przeglądów, zostaną wprowadzone do ruchu w kraju”. Spółka chciała je już wypożyczyć PKP Intercity, jednak przewoźnik odmówił przyjęcia tej oferty.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony