Partnerzy serwisu:

Czesi kupują 182 wagony do prędkości 230 km/h

Michał Szymajda 22.10.2019 299

Czesi kupują 182 wagony do prędkości 230 km/h
Fot. CD
Rada nadzorcza Českých drah zgodziła się na propozycję zarządu przedsiębiorstwa dotyczącą ogłoszenia przetargu na 182 nowe wagony, zdolne osiągać prędkość do 230 km/h. Pociągi złożone z tych wagonów mają jeździć do Niemiec.
Koleje Czeskie pojazdy chcą zestawiać w dziewięciowagonowe składy, ciągnięte przez lokomotywy wielosystemowe. Podobnie dzieje się w wypadku zestawów RailJet, które już są w taborze Kolei Czeskich, a które od połowy 2020 roku będą kursować do Berlina.

– To zamówienie ma być duże także ze względu na to, że liczymy na dobrą ofertę cenową, wynikającą z efektu skali. Koleje Czeskie chcą zachować pozycję lidera w kolejowej komunikacji międzynarodowej. W przyszłości będziemy też chcieli korzystać z tych wagonów na krajowej sieci kolejowej, gdzie pojawi się możliwość osiągania prędkości większej niż 160 km/h – powiedział Michal Kraus, członek zarządu przewoźnika, cytowany przez portal zdopravy.cz.

Obecnie w realizacji jest zamówienie na 50 wagonów do prędkości 200 km/h, które wspólnie realizuje czeska Skoda i Siemens. Chodzi o wagony z rodziny Siemens Viaggio Comfort, znane z pociągów RailJet. Jest duża szansa, na to, że również to konsorcjum uzyska kontrakt na 182 nowe pojazdy.

Pojawienie się nowych wagonów, według założeń czeskich kolejarzy, ma doprowadzić do wycofania z ruchu wagonów wyprodukowanych jeszcze w latach 80. (z takich korzysta latem np. PKP Intercity). Z kolei wagony, które obecnie są używane do obsługi połączeń EC i IC trafią do pociągów pospiesznych (rychlików). Co ciekawe: 2 wagony nie będą służyć do przewozu pasażerów. Będą wykorzystywane przez odpowiednika PKP PLK (SŻDC) do prowadzenia pomiarów i badań torowiska.

Przetarg opisany wyżej został ponowiony po tym, jak Koleje Czeskie postanowiły zrezygnować z zakupu 90 wagonów (CD unieważniły ten przetarg) do prędkości 200 km/h, uzasadniając, że będzie potrzebował więcej i szybszych pojazdów.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony