Partnerzy serwisu:

Czesi chcą lepiej informować pasażerów, dlaczego pociąg się spóźnia

Michał Szymajda 10.08.2022 1,3k

Czesi chcą lepiej informować pasażerów, dlaczego pociąg się spóźnia
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Największy czeski państwowy przewoźnik pasażerski – České dráhy – rozpoczął kampanię informacyjną, w ramach której wyjaśnia pasażerom, że nie za wszystkie opóźnienia odpowiada Čd.
Jak informuje czeski portal zdopravy.cz, Koleje Czeskie rozpoczęły w swoich wagonach, zespołach trakcyjnych i motorakach kampanię informacyjną dotyczącą przyczyn opóźnień pociągów. Tablice informacyjne umieszczone w taborze mają zwrócić uwagę na to, że za część opóźnień odpowiedzialna jest Správa železnic, która zarządza państwowymi torami w Czechach (to odpowiednik polskich PKP PLK). Przewoźnik przeprasza za tę sytuację, prosząc pasażerów o wyrozumiałość, jednocześnie informuje na ciekawych grafikach, że prace prowadzone są po to, aby w przyszłości ruch mógł odbywać się szybko i bezpiecznie.

– Pasażerowie są bardziej skłonni do zrozumienia potencjalnych komplikacji związanych z podróżą, gdy znają ich przyczyny. Ulotki w pociągach wyjaśniają, że bieżące naprawy torów są konieczne, ale niestety wpływają na punktualność naszych połączeń – mówi rzeczniczka Kolei Czeskich Vanda Rajnochová.

Przewoźnicy w Czechach coraz częściej narzekają na opóźnienia w pracach na torach prowadzonych przez zarządcę infrastruktury. Za pośrednictwem aplikacji i stron Kolei Czeskich mają podgląd na żywo dotyczący opóźnienia ich pociągu i sytuacji na sieci. Koleje Czeskie w komunikatach przekazywanym pasażerom coraz częściej wskazują na winę Správy železnic. W tej sposób skupiają na nich krytykę opinii publicznej i motywują do zwiększenia zaangażowania.

Choć opóźnienia na czeskiej sieci kolejowej nie należą do małych, nie równają się do sytuacji na polskiej sieci kolejowej, gdzie co trzeci pociąg dalekobieżny dojeżdża do stacji przeznaczenia opóźniony, a na niektórych magistralach, takich jak E30 z Małopolski przez Śląsk i Dolny Śląsk do Wielkopolski, problem jest znacznie większy. 

Także czeski zarządca robi znacznie więcej w celu informowania pasażerów o problemach niż PKP PLK. Poza sprawnie działającymi aplikacjami na stacjach węzłowych podawane są na plakatach informację o pracach przy torach w regionie, z wyszczególnionymi datami ich prowadzenia.

Regularnie wydawane są ulotki dla pasażerów ze szczegółowym omówieniem problemów, a w magazynie pokładowym Kolei Czeskich, który znajdziemy w każdym pociągu pospiesznym, publikowane są informacje dotyczące zmian w rozkładzie. Żadna czeska inwestycja liniowa nie jest też opóźniona w realizacji o kilka lat, co zdarza się w Polsce wcale nierzadko.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony