Partnerzy serwisu:

Czesi bliżej rozpoczęcia budowy KDP od Ostrawy do Przerowa

Michał Szymajda 17.11.2021 3,1k

Czesi bliżej rozpoczęcia budowy KDP od Ostrawy do Przerowa
zdjęcie ilustracyjne Fot. M. Szymajda
Czesi odpowiednik PKP PLK – Správa železnic – wybrały wykonawcę dokumentacji, która ma zbliżyć Czechów do budowy odcinka kolei dużych prędkości pomiędzy Ostrawą a Przerowem.
Jak pisze portal zdopravy.cz, w ponad rok po ogłoszenie przetargu udało wybrać firmy, które będą odpowiedzialne za zdobycie decyzji o warunkach zabudowy dla prawie 80-kilometrowego odcinka linii dużych prędkości, która powstanie między Ostrawą a Prosenicami, położonymi 5 kilometrów na północ od węzła kolejowego Przerów.

Czescy dziennikarze zauważają, że kiedy w przetargach na projektowanie linii kolejowych oferty są niemal zawsze droższe od oczekiwanych przez kolejowego zarządcę, w wypadku zadań mających przygotować budowę linii KDP w Czechach propozycje cenowe są niemal zawsze pod poprzeczką cenową.

Czesi podzielili przetarg na dwa zadania. O pozwolenia dla odcinka Prosenice – Hranice na Morawie ma zadbać konsorcjum AFRY CZ, ÅF-Infrastructure AB i Sagasta (za prawie 140 milionów koron, czyli 25 milionów złotych), odcinkiem Hranice na Morawie – Ostrawa zajmie się natomiast konsorcjum firm z grupy Sudop. Konkurenci mają jeszcze prawo do odwołań i protestów.

Dwutorowa linia ma być poprowadzona na większości przebiegu wzdłuż istniejącej trasy, ma jednak pozwalać na osiągnięcie prędkości 350 km/h, co umożliwić skrócenie czasu przejazdu między Ostrawą a Przerowem o 15 minut. Obecnie najszybsze składy przemierzają ten odcinek w 50 minut.

Správa železnic planuje rozpoczęcie budowy odcinka KDP, który wpłynie także na ruch międzynarodowy z Polską, w 2025 roku. Warto przypomnieć, że obecne plany zakładają gruntowną modernizację linii Przerów – Brno. Za kilka lat pojedziemy po niej z prędkością 200 km/h.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony