Partnerzy serwisu:

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy w ŁKA: do ruchu wróci 50 pociągów

inf. pras 11.06.2020 44

Czerwcowa korekta rozkładu jazdy w ŁKA: do ruchu wróci 50 pociągów
fot. Kasper Fiszer
Od niedzieli 14 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jak podał przewoźnik, w związku ze "stabilizującą się sytuacją epidemiczną" w kraju, do rozkładu powróci 50 pociągów, co pozwoli na uruchomienie 179 połączeń.
ŁKA zapewnia, że w pociągach cały czas prowadzi wzmożony program sprzątania i dezynfekcji pojazdów (o 100 % zwiększona ilość czyszczeń, z 3 do 6-7 na dobę), przede wszystkim tych elementów, które narażone są na bezpośredni kontakt z pasażerami, tj. przycisków otwierania drzwi, poręczy, uchwytów, klamek do kabin WC.

Wszystkie pociągi ŁKA wyposażone zostały w jeden system ogrzewania/klimatyzacji, który posiada czujniki CO2, zapewniające właściwą wymianę powietrza. Czujniki CO2 nadzorują jakość powietrza i zapewniają jego właściwe parametry w przedziale pasażerskim i układzie klimatyzacji. Czyli im więcej pasażerów (więcej CO2) tym intensywniej system prowadzi wymianę powietrza wysysając je z wnętrza pojazdu i wtłaczając świeże powietrze z zewnątrz. W układzie klimatyzacji stosowany jest szereg filtrów, które wymieniane są co 90 dni, a nie tylko sezonowo. Każdy człon pojazdu wyposażony jest w klimatyzator, tak więc nie ma ryzyka mieszania się mas powietrza w kanałach pomiędzy członami pojazdu. Stosowane filtry i środki w układach klimatyzacji uniemożliwiają gromadzenie się i przemieszczanie drobnoustrojów - tłumaczy przewoźnik

Warto przypomnieć, że dzięki zniesieniu części ograniczeń komunikacyjnych, możliwe jest już wykorzystywanie w pociągach ŁKA 50 % wszystkich miejsc. - Niestety, niektóre ograniczenia i utrudnienia w połączeniach nadal pozostają. Trwające prace remontowo – modernizacyjne w znaczący sposób ograniczają wolną zdolność przepustową linii kolejowych na węźle łódzkim i uniemożliwiają uruchomienie większej liczby połączeń. Aby zminimalizować utrudnienia i ułatwić pasażerom podróż ŁKA wprowadzi Zastępczą Komunikację Autobusową - pisze przewoźnik.

Poniżej najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy:

Linia kutnowska i obwodowa
  • W związku z kontynuacją prac modernizacyjnych na stacji Kutno – wszystkie pociągi będą kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Witonia.
  • Zamknięcie toru nr 1 i 2 na przemian na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska oraz częściowe zamknięcie stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku, czego skutkiem będzie uruchomienie Zastępczej Komunikacji Autobusowej za wybrane pociągi, na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz.
Wsłuchując się w głosy podróżnych postanowiliśmy, że o godzinie 15:22 zamiast 3 odrębnych pociągów odjedzie jeden potrójny w relacji Łódź Widzew – Kutno – Łowicz i Sieradz. Składy będą rozłączane na stacjach Łódź Kaliska i Zgierz. Dzięki temu nie będzie odwołany żaden z kierunków połączeń - czytamy.

Od 1 lipca br. spółka Polregio kończy obsługiwanie linii kutnowskiej. Aby wypełnić luki w połączeniach, wybrane pociągi będą miały zmieniony termin kursowania na codzienny.

Linia sieradzka

  • Kontynuacja prac modernizacyjnych na linii sieradzkiej powoduje, utrzymanie ZKA za poszczególne pociągi na odcinku Łódź Kaliska – Łask – Łódź Kaliska. Pomimo tych utrudnień liczba pociągów kursujących w całej relacji do i z Sieradza pozostaje na poziomie 10.

Linia łowicka
  • Kontynuacja modernizacji stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin odjazdów i przyjazdów pociągów.
  • Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi pojadą autobusy zastępcze, co umożliwi Zarządcy Infrastruktury sprawne prowadzenie planowych i awaryjnych prac modernizacyjnych,
Od 17 do 28 sierpnia, ze względu na przebudowę stacji Zgierz i roboty na odcinku Zgierz – Glinnik, zostanie wprowadzona ZKA:
• za wszystkie pociągi kursujące na odcinku Zgierz – Łowicz – Zgierz,
• za wybrane pociągi kursujące na odcinku Łódź Kaliska – Łowicz Główny.

Linia Skierniewice – Łowicz - Kutno
  • Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, poszczególne pociągi kursujące w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno - Skierniewice zostaną zastąpione Zastępczą Komunikacją Autobusową, na części lub całości trasy.
Aby zminimalizować utrudnienia, godziny kursowania autobusów zostały ustalone z uwzględnieniem wniosków podróżnych. ZKA przewiduje dodatkowe postoje w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz
  • Ze względu na całkowitą przebudowę stacji Zgierz zmieniły się godziny kursowania wszystkich pociągów ŁKA. W celu zmniejszenia utrudnień wyznaczone zostały postoje w wybranych pociągach IC na stacjach Łódź Stoki, Marysin i Arturówek.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice
  • Brak odpowiedniej liczby krawędzi peronowych na stacji Koluszki oraz przerwa w ruchu na łącznicy pomiędzy Żakowicami Płd. a stacją Słotwiny, spowodowały zmianę godzin kursowania niektórych pociągów.
Uwzględniono wnioski podróżnych i uruchomiono pociągi w relacji Łódź Fabryczna – Skierniewice po godzinie 7:00 i 11:00.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki
  • Po godzinie 6:00 z Łodzi Fabrycznej odjedzie podwójny skład relacji Łódź – Skierniewice/Tomaszów Mazowiecki z rozłączaniem na stacji Koluszki.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia
  • Utrzymanych zostanie 7 par pociągów ŁKA Sprinter. Natomiast zmianie ulegną godziny ich odjazdów, ze względu na uruchomienie dodatkowych pociągów IC do/z Kołobrzegu, Słupska oraz Gdyni.
Pociągi ŁKA Sprinter będą nadal najtańsze i najszybsze na tej trasie pokonując odcinek z Łodzi do Warszawy nawet w 61 minut.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony