Partnerzy serwisu:

PGE kupuje PKP Energetykę za 1,9 mld zł. Uznaje 3,8 mld inwestycji

Elżbieta Pałys 28.12.2022 5,3k

PGE kupuje PKP Energetykę za 1,9 mld zł. Uznaje 3,8 mld inwestycji
Fot. PKP Energetyka
– CVC Capital Partners podpisał z Polską Grupą Energetyczną przedwstępną umowę na sprzedaż spółki PKP Energetyka, która odpowiada za dostawy energii dla sektora kolejowego oraz usługi utrzymaniowe sieci trakcyjnej – czytamy w komunikacie przesłanym przez CVC. Tym samym przejęcie przez państwową spółkę PGE energetycznej spółki jest niemal pewne.
W ramach umowy PGE nabywa 100 proc. akcji spółki od CVC. Cena sprzedaży wynosi ok. 1 913,5 mln złotych i została ustalona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa (enterprise value) wynoszącą na dzień 31 marca 2022 r. ok. 5 944,5 mln złotych.

– Sprawy bezpieczeństwa na polskiej kolei wracają do normy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk obecny na konferencji prasowej dotyczącej renacjonalizacji PKP Energetyki. Dodał, że powrót energetycznej spółki w ręce innej spółki należącej do skarbu państwa wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo w transporcie pasażerskim, ale także w transporcie towarów.

– Grupa PGE przejmuje wartościową spółkę, robiąc dobry biznes z solidnymi perspektywami. Repolonizacja PKP Energetyka to także ochrona interesów i bezpieczeństwa spółek kolejowych, które umacniają swoją pozycję w systemie transportowym. Z rozwijającego się i stale modernizowanego transportu kolejowego korzysta coraz więcej pasażerów, dlatego przywrócenie kontroli skarbu państwa nad infrastrukturą kolejową stanowi dobry prognostyk dla kolejnych pozytywnych zmian na kolei – dodał Adamczyk.

PGE warunkowo odkupiła PKP Energetykę. Transakcja o łącznej wartości 6 miliardów złotych

– Transakcja ma wartość 6 mld zł. Do jej sfinalizowania potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK. Płatność planowana jest na 4 kwietnia – poinformował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. – W polskie ręce trafia spółka nowoczesna z profesjonalną kadrą, stabilnym rynkiem, uzupełniająca nasze portfolio – mówił podczas konferencji prasowej Wojciech Dąbrowski. PGE odkupiło spółkę od funduszu Capital CVC Partners, który był jej właścicielem od 2015 r.

Prezes PGE przypomniał, że w momencie sprzedaży PKP Energetyki w 2015 roku wartość spółki była wyceniana na 2 mld zł. – Dziś ta wartość według nas to niecałe 6 mld, ale w okresie od 2016 właściciel zainwestował w rozwój tej firmy 3,8 mld zł. To kwota wydana na inwestycje, które PGE zweryfikowła i uznała. Wzrost ceny zakupu jest powiększony o inwestycje poniesione przez 7 lat – mówił Wojciech Dąbrowski.

Jak podkreśla PGE, po siedmiu latach od prywatyzacji przeprowadzonej w 2015 roku, PKP Energetyka jest firmą, w której uporządkowano strategiczne procesy. Spółka skutecznie realizuje swoje cele biznesowe i strategiczne w oparciu o stabilny, a zarazem wzrostowy model biznesowy z dominującą rolą regulowanej działalności dystrybucji energii elektrycznej. PGE przejmuje spółkę przynoszącą blisko 700 milionów zysku EBITDA rocznie, a wykorzystując występujące synergie z pozostałymi obszarami działalności własnej, Grupa jest w stanie dodatkowo pomnożyć te wartości. Transakcja ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale z perspektywy PGE ma wymiar również czysto biznesowy.

Zakup kontrowersyjny, ale bez nieprawidłowości

Fundusz CVC Capital Partners kupił PKP Energetykę w 2015 roku. Wówczas transakcja opiewała na 1,41 mld zł. Sprzedaż spółki wywołała wiele kontrowersji, ale raport Najwyższej Izby Kontroli nie stwierdził nieprawidłowości. Rząd PiS i PKP SA podejmowały próby cofnięcia prywatyzacji spółki, ale specjalnie powołany w tym celu zespół po trzech latach został rozwiązany.

W 2020 roku pojawiły się informacje o planach CVC związanych z odsprzedażą PKP energetyki. Już wówczas pojawiały się również glosy, że zainteresowana zakupem może być Grupa PGE. Według doniesień medialnych CVC miałoby w tamtym czasie oczekiwać 1,1 do 1,8 mld euro. Rozmowy z innymi firmami private equity oraz grupami energetycznymi spoza Polski nie zakończyły się wówczas podpisaniem umowy sprzedaży.

Sprawa wróciła do publicznej dyskusji w tym roku. Wykupienie PKP Energetyki z rąk funduszu CVC Capital Partners w październiku tego roku zapowiedzieli Jarosław Kaczyński i wicepremier Jacek Sasin.
PKP Energetyka w ostatnich latach, będąc częścią CVC, przeprowadziła kilka kosztownych procesów modernizacyjnych. Sporo pieniędzy zainwestowano w tabor, czy nowe technologie, jak np. Centrum Monitorowania Alarmów, a także w nowoczesnej kolejowe magazyny energii.

Gigantyczne inwestycje w prywatnej spółce

PKP Energetyka to jedna z największych firm energetycznych w Polsce, która odpowiada za dystrybucję ponad 4 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 2,9% całej energii w Polsce. Firma zarządza i rozbudowuje infrastrukturę krytyczną dla polskiego transportu kolejowego – odpowiada za utrzymanie 21,5 tys. km linii energetycznych, posiada ponad 800 podstacji trakcyjnych, zatrudnia ponad 4000 pracowników. Spółka utrzymuje i modernizuje sieć trakcyjną, realizuje program transformacji energetycznej kolei oraz dostarcza paliwa ciekłe dla pociągów spalinowych.

– PKP Energetyka od kilku lat konsekwentnie wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne podnoszące jakość, bezpieczeństwo i efektywność prowadzonej działalności. W spółce działają już m.in.: system koordynacji prac Workforce Management, zaawansowane systemy analityki danych, algorytmy sztucznej inteligencji wspierające zarządzanie bezpieczeństwem sieci dystrybucyjnej i ruchu kolejowego, mobilne oraz wirtualne rozwiązania szkoleniowe – czytamy w komunikacie. PKP Energetyka jest bardzo zaawansowana pod względem technologicznym, czego przykładem jest największy w Europie magazyn energii trakcyjnej w Garbcach pod Wrocławiem, wspierany dodatkowo przez innowacyjną technologię wodorową rozwijaną wspólnie z polskimi naukowcami.

Przejście do świata cyfrowego i minimalizacja awarii

– W ostatnich 7 latach dokonaliśmy kompleksowej transformacji firmy. Dzięki wielomiliardowym inwestycjom i programom budowy wartości przeprowadziliśmy ją ze świata całkowicie analogowego do świata cyfrowego. Pozwoliło to poprawić parametry operacyjne, jak chociażby zmniejszenie liczby awarii z 331 w 2015 r. do 14 w 2021 r., czy wskaźnika przerw w dostawach energii elektrycznej SAIDI ponad 3-krotnie. Oddajemy spółkę w doskonałym stanie - dzisiaj PKP Energetyka jest w pełni gotowa do tego, aby stanowić trzon transformacji energetyki kolejowej, kluczowej dla rozwoju całego sektora oraz posiada olbrzymi potencjał dalszego długoterminowego rozwoju – komentuje Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners.

– Ostatnie lata dynamicznego rozwoju PKP Energetyka to nie przypadek. To efekt wdrożenia starannie zaplanowanego procesu transformacji firmy. Nie byłby on możliwy bez ogromnego zaangażowania całego zespołu, który uwierzył w wizję rozwoju i od początku włączył się w jej współtworzenie i realizację. Jakość, bezpieczeństwo, zaangażowanie, efektywność - te cztery wartości towarzyszyły nam od początku transformacji i stanowiły fundament rozwoju PKP Energetyka – mówi Wojciech Orzech, prezes zarządu PKP Energetyka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony