Partnerzy serwisu:

Coraz wiecej pasażerów na PKM

inf. prasowa 12.07.2016 266

arrow
arrow
Coraz wiecej pasażerów na PKM
Fot. Paweł Rydzyński
Coraz wiecej pasażerów na PKM
Coraz wiecej pasażerów na PKM
Coraz wiecej pasażerów na PKM
Coraz wiecej pasażerów na PKM
W czerwcu 2016 r. pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu PKM (Gdańsk – Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna i Kościerzyna – Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów, co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje wzrost o 7 tys. pasażerów.
Wzrost liczby pasażerów widoczny jest zarówno na aglomeracyjnym odcinku linii kolejowych obsługiwanych przez trójmiejską SKM w ramach projektu PKM (Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna), jak i regionalnym (Gdańsk Główny – Kartuzy). Przy czym na tzw. „odcinku kaszubskim” już trzeci miesiąc z rzędu wzrost ten utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie (15-25 procent miesięcznie).

Jak pisze UM, potwierdza to wcześniejsze analizy oraz opinie ekspertów od transportu, że to właśnie regionalna część projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma największy potencjał rozwojowy i to mieszkańcy Kaszub będą tymi, którzy najbardziej skorzystają z uruchomienia PKM. W tym kontekście, z optymizmem można patrzeć na planowane od grudnia 2016 r. uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego Kościerzyny z Gdańskiem Wrzeszczem, o którym pisaliśmy tutaj. Liczba pasażerów na obecnie funkcjonującej linii Gdynia – Kościerzyna kształtuje się na stałym poziomie ok. 40 tys. osób miesięcznie.

Urząd marszałkowski dodaje, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania linii PKM z nowej siatki połączeń skorzystało już łącznie ponad 1,75 mln pasażerów! Do danych z prezentowanego wykresu należy jeszcze doliczyć ok. 140 tys. pasażerów z IX 2015 r. (sam wykres pokazuje dane od X 2015 r., gdyż był to pierwszy miesiąc z pełnymi danymi statystycznymi ze wszystkich ww. linii). Jeśli tendencja ta się utrzyma, to zakładany w pierwszym roku funkcjonowania linii PKM wynik 2 mln przewiezionych pasażerów powinien zostać osiągnięty – uważa UM.

Warto przypomnieć, że w połowie maja z rozkładu jazdy SKM dla linii PKM wyciętych zostało 30 pociągów. Zdaniem urzędników pomorskiego urzędu marszałkowskiego, wzrost liczby pasażerów dowodzi, że Samorząd Województwa zrezygnował z najmniej obłożonych pasażerami składów, którymi prawie nikt nie jeździł.

Analizę wyników przewozowych w skali całego kraju za maj znajdziesz tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony