Partnerzy serwisu:

Coraz mniej wypadków na kolei

Jakub Madrjas 31.08.2020 5,8k

Coraz mniej wypadków na kolei
Fot Adam Kupniewski
Urząd Transportu Kolejowego opublikował Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego w 2019 roku. Zanotowano mniejszy o 13% miernik wypadków na poziomie 2,08 oraz spadek liczby wypadków o 13,5% w stosunku do 2018 r. 
Zdaniem Urzędu dane w publikacji potwierdzają, że kolej jest coraz bardziej bezpiecznym środkiem transportu, czego dowodem jest zmniejszający się miernik wypadków. W 2019 r. na sieci kolejowej odnotowano 525 wypadków. Oznacza to spadek o 82 w stosunku do 2018 r. Najbardziej zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych (o 63) oraz zdarzeń na przejazdach kolejowych (o 16) - podkreśla UTK.

- Mniejsza wypadkowość na kolei jest powodem do optymizmu. Zawdzięczamy to wspólnym działaniom wszystkich podmiotów operujących na tym rynku. Jestem przekonany, że także jednym z elementów mających na to wpływ są prowadzone działania edukacyjne – podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Ginie więcej pieszych i rowerzystów 

O 17% zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych, a o 42 liczba osób ciężko rannych. Niestety niepokoić może rosnąca liczba odnotowywanych samobójstw i prób samobójczych. Ponad 3/4 groźnych zdarzeń na kolei stanowią wypadki z udziałem strony trzeciej - podkreśla UTK.

Jak czytamy w podsumowaniu raportu, Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach spadła o 16, jednak zginęło w nich aż o 11 osób więcej. W 2019 r. odnotowano 199 wypadków na przejazdach kolejowodrogowych i przejściach, po raz pierwszy liczba ta spadła poniżej granicy 200 wypadków. Statystyki osób zabitych pokazują jednak, że mimo mniejszej liczby wypadków, ich skutki były znacznie tragiczniejsze – zginęło w nich 60 osób, o 11 więcej niż w 2018 r. Za ten wzrost odpowiadają niemal wyłącznie wypadki z udziałem osób przechodzących przez tory lub rowerzystów. Aż 5 osób zginęło, omijając zamknięte rogatki na przejazdach kategorii A.

W 2019 r. zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem osób i poruszających się pojazdów kolejowych. W 2018 r. odnotowano 224 takich wypadków, w 2019 r. było ich 161 – o 63 mniej. Jednocześnie jednak o 50 wzrosła liczba samobójstw i prób samobójczych. Jak jednak zauważa sam urząd, "usprawniony został sposób klasyfikacji zdarzeń jako samobójstw m.in. dzięki większej współpracy z policją i prokuraturą". Może to oznaczać że zmiana polega bardziej na innej interpretacji zdarzeń przez UTK, a nie na jakimś niepokojącym zjawisku. 

Dwa razy więcej wypadków na budowach 

Jak czytamy w raporcie, w 2019 r. ponad dwukrotnie wzrosła liczba zdarzeń związanych z prowadzonymi inwestycjami kolejowymi. Zginęło w nich 3 pracowników. Przypadki potrącenia pracowników wykonawców
inwestycji przez pociąg na torze czynnym, kolizji z pojazdami budowlanymi, składowanymi materiałami czy przedmiotami pozostawionymi na torach świadczą o niedostatecznym przeszkoleniu pracowników i zabezpieczeniu miejsca robót. Pokazują również brak wystarczającego nadzoru ze strony zarządcy infrastruktury nad realizacją robót i bezpieczeństwem ruchu kolejowego w sąsiedztwie placu budowy - uważa UTK.

Jak podkreśla Urząd, konieczne jest wzmocnienie procedur związanych ze szkoleniem pracowników i zwiększanie ich świadomości w obszarze zagrożeń wynikających z pracy przy czynnej linii kolejowej. Zarządca infrastruktury powinien również w większym stopniu wymagać stosowania rozwiązań technicznych zabezpieczających place budów - czytamy w raporcie. 

Pominięcie sygnału Stój wciąż problemem

Jak czytamy newralgicznym zagadnieniem dla rynku kolejowego są nadal zdarzenia SPAD (pominięcie sygnału „Stój”). Szczególną uwagę zwraca fakt, że stanowiący tylko 1% ogółu maszyniści ze stażem pracy poniżej roku spowodowali aż 13% tych zdarzeń. Jest to sygnał ostrzegawczy dla systemu ich szkoleń i nadzoru. W sumie w 2019 r. doszło do 111 tego typu zdarzeń, w tym 104 na liniach kolejowych i 7 na bocznicach.

- Jako branża musimy zwrócić szczególną uwagę na szkolenie nowych pracowników, które pozwoli ograniczyć liczbę zdarzeń typu SPAD. Sądzę, że stworzenie Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów może być częściowym remedium na tę sytuację – komentuje Ignacy Góra.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony