Partnerzy serwisu:

Coraz bliżej dostaw Griffinów dla Lotos Kolej. ABB dostarczy pakiety trakcyjne

Michał Szymajda 02.08.2016 522

Coraz bliżej dostaw Griffinów dla Lotos Kolej. ABB dostarczy pakiety trakcyjne
ABB dostarczy pakiety trakcyjne dla Griffinów przeznaczonych dla Lotos Kolejfot. Newag
Umowa na dzierżawę przez Lotos Kolej 5 lokomotwy Griffin z Newagu jest coraz bliżej realizacji. ABB poinformowało właśnie, że dostarczy nowoczesnej pakiety trakcyjne do tych czteroosiowych pojazdów.
Przekształtniki kompaktowe oraz silniki ABB zasilą 5 lokomotyw Griffin produkowanych przez Newag S.A. w Gliwicach. Pierwsza partia pakietów trakcyjnych zostanie dostarczona już we wrześniu 2016 roku (umowa pomiędzy Lotosem Kolej a Newagiem została podpisana z końcem grudnia 2015). W skład 5 pakietów trakcyjnych wejdą przekształtniki Bordline CC 1500, zapewniające zoptymalizowane zasilanie i sterowanie silnikami trakcyjnymi oraz umożliwiające wykorzystanie energii z hamowania do zasilania obwodów pomocniczych pojazdu oraz zwrotu do sieci trakcyjnej.

Część produkcji w Polsce

Oprócz głównego elementu układu napędowego firma dostarczy 20 silników trakcyjnych AMXL450. Innowacyjne pakiety trakcyjne firmy ABB zawierają także filtry sieciowe oraz transformatory pomocnicze. Cechą charakterystyczną przekształtnika zaprojektowanego dla tego projektu jest dodatkowy moduł prostownikowy dla systemu Dual Power firmy Newag. Umożliwia on przełączenie zasilania lokomotywy na spalinowe i wykorzystywane jest głównie na niezelektryfikowanych końcach linii kolejowych oraz w nagłych przypadkach braku zasilania z sieci trakcyjnej.

– Przekształtniki Bordline produkowane są w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim – mówi Artur Kucybała, dyrektor Lokalnej Grupy Produktowej Przekształtników Trakcyjnych. – Zespół z Aleksandrowa Łódzkiego nie tylko dostarcza produkty, ale także zapewnia pełen pakiet serwisowy dla tych komponentów. Jest to bardzo istotny element współpracy z Newagiem choćby ze względu na skrócony czas ewentualnych napraw – dodaje.

Serwis pojazdów na miejscu

Silniki trakcyjne o specjalnej konstrukcji bezkadłubowej dla lokomotyw produkowane są natomiast w szwedzkiej fabryce ABB, jednak podstawowy serwis awaryjny zapewniony mają także w Polsce. Główne naprawy odbywać się będą w Szwecji lub w warsztatach serwisowych ABB w Ostrawie.

– Nasze produkty są „szyte na miarę”. Silniki dla lokomotyw Griffiin zostały opracowane specjalnie dla tego projektu i parametrów tych pojazdów – mówi Łukasz Grzybowski, kierownik Lokalnej Jednostki Sprzedaży Silników i Generatorów.

Griffin to czteroosiowa lokomotywa wykorzystująca silniki o mocy 1400 kW każdy. Wykorzystywana jest w transporcie towarowym, jednak dzięki modułowej budowie, lokomotywy z tej platformy mogą być wykorzystywane również do innych celów – także transportu osobowego. Taka budowa pojazdów umożliwia również pracę przy zasilaniu z sieci trakcyjnej o różnym napięciu. Pierwszy pakiet trakcyjny ABB trafi do klienta już we wrześniu 2016 roku. Będzie on przeznaczony dla lokomotyw, które w formie leasingu będą użytkowane przez Lotos Kolej. Kolejne 4 pakiety będą dostarczane przez ABB regularnie co miesiąc.

Lokomotywy z silnym dojazdowym silnikiem

Umowa przewiduje dzierżawę przez Lotos Kolej 5 lokomotyw wraz z ich utrzymaniem na okres siedmiu lat z opcją przedłużenia. Realizacja dostaw wszystkich lokomotyw do Lotos Kolej nastąpi w 2017 roku. Umowa zawiera również opcję pozyskania przez Lotos Kolej kolejnych lokomotyw elektrycznych wyprodukowanych przez Newag w terminie późniejszym.
Pojazdy przeznaczone dla Lotos Kolej to uniwersalne lokomotywy elektryczne o mocy 5,6 MW w pełni dostosowane do polskiej infrastruktury kolejowej. Lokomotywy będą zbudowane na bazie platformy Griffin i zostaną wyposażone dodatkowo w spalinowy moduł dojazdowy Dual Power o mocy 350 kW.

Od początku 2014 roku Lotos Kolej eksploatuje inne lokomotywy elektryczne produkowane przez Newag. Są to 6-osiowe lokomotywy Dragon E6ACT dedykowane dla ciężkich składów towarowych. Średni wskaźnik niezawodności dla tych lokomotyw, przy przebiegu całkowitym blisko 2 mln km przekracza 99,5%.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony