Partnerzy serwisu:

Coraz bliżej 200 km/h między Grodziskiem a Idzikowicami

Martyn Janduła 13.07.2017 4,9k

Coraz bliżej 200 km/h między Grodziskiem a Idzikowicami
Centralna Magistrala Kolejowa, kilometr 41Fot. Patryk 98, SM42.pl
Szykują się kolejne roboty na Centralnej Magistrali Kolejowej, w tym związane z dalszym podnoszeniem prędkości na tej linii. Właśnie poznaliśmy oferentów, którzy chcą podjąć się prac.
PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą kolejny przetarg na prace na CMK pod nazwą „roboty budowlane niezbędne do wykonania celem podwyższenia prędkości rozkładowej pociągów na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Idzikowice”. Prace w km 3,500 – 80,397 linii zostaną przeprowadzone w ramach projektu pn. ,,Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II" za 12,53 mln złotych brutto. Kryterium wyboru wykonawcy jest wyłącznie cena.

Do zamawiającego wpłynęły wyłącznie dwie oferty, które przekroczyły budżet zamawiającego. Najtańszą z nich złożył PORR, który zaproponował kwotę 18,27 mln zł. Kolejna oferta pochodzi od Strabagu, który prace wycenił na 21,62 mln zł brutto. Teraz PKP Polskie Linie Kolejowe będą musiały przeanalizować kwestię podwyższenia budżetu lub unieważnienia postępowania.

Wykonanie prac budowlanych miałoby się zakończyć już w listopadzie tego roku, a umowa z wykonawcą będzie obowiązywać do 30 marca 2018 roku. Po realizacji prac pociągi pasażerskie mają przyspieszyć do 200 km/h, a towarowe – do 120 km/h. O tych planach pisaliśmy tutaj.

Oprócz wykonania dokumentacji dla toru o prędkości 200 km/h, wykonawca ma w ramach tego przetargu podbić maszynowo tory szlakowe na łącznej długości ok. 150 kilometrów toru pojedynczego oraz rozjazdy, a w wybranych miejscach uzupełnić tłuczeń, wymienić część odbojnic, urządzeń przytorowych oraz uszynić elementy infrastruktury i wyregulować sieć trakcyjną. Na wybranych odcinkach potrzebne będzie mechaniczne oczyszczenie podsypki czy wymiana wkładek oporowych.

Warto przypomnieć, że inwestycje, które wymagają obecnie całkowitego zamknięcia ruchu na CMK, będą skutkować... obniżeniem prędkości na trzydziestu kilometrach linii. I to na pięć lat. O utrudnieniach piszemy tutaj. Z tego też powodu Koleje Mazowieckie zawiesiły kursowanie pociągu "Dragon".
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony