Partnerzy serwisu:

Co zmieni się na lubelskich torach w najbliższych latach?

inf. prasowa 30.01.2018 2,4k

Co zmieni się na lubelskich torach w najbliższych latach?
zdjęcie ilustracyjneFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Krajowy Program Kolejowy zwiększa możliwości podróży koleją na Lubelszczyźnie. Będą także krótsze podróże do Warszawy, lepszy dostęp do miejscowości i regionów Polski Wschodniej. Efektem inwestycji realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe są nowe, komfortowe przystanki i wyższy poziom bezpieczeństwa na kolejowych szlakach, m.in. na elektryfikowanej trasie Lublin – Stalowa Wola.
W ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe planują objąć pracami 9000 km torów, a 8,5 tys. km torów zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Ośrodki o znaczeniu wojewódzkim zostaną połączone liniami o średniej prędkości 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągiem, a podróżni na kilkudziesięciu nowo wybudowanych i zmodernizowanych przystankach będą mieli zapewniony lepszy, komfortowy dostęp do kolei. Na torach będzie jeszcze bezpieczniej. Podczas prowadzenia inwestycji pociągi pasażerskie będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Możliwy będzie również transport towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnią przepustowość linii, tzn. - możliwość przejazdu pociągów obok prowadzonych robót lub innymi, wcześniej przygotowanymi trasami. Realizację KPK zapewniają środki z programów UE i budżetu państwa.

W 90 minut z Lublina do Warszawy

Na Lubelszczyźnie PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły modernizację linii kolejowej do Warszawy. Prace prowadzone są pomiędzy Otwockiem a Lublinem, a następnie przebudowany będzie odcinek od Warszawy do Otwocka. Dzięki modernizacji ponad 350 km torów pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a to znacząco skróci podróż do i ze stolicy. Planowane są przejazdy najszybszych pociągów w czasie około 90 minut, czyli pasażerowie zyskają atrakcyjną alternatywę dla przejazdu samochodem. Modernizacja linii Lublin – Warszawa to także skrócenie podróży między miejscowościami na trasie, m.in.: Nałęczowem, Puławami i Dęblinem. Lepszy dostęp do kolei zapewni budowa nowego przystanku Lublin Zachód. Zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe oraz skrzyżowania bezkolizyjne zwiększą poziom bezpieczeństwa dla pasażerów pociągów i kierowców. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym i nowoczesne lokalne centra sterowania zapewnią możliwość kursowania większej liczby pociągów.

Modernizacja linii oznacza także wyższy komfort obsługi pasażerów na stacjach i przystankach. Obiekty będą wyposażone w nowy system informacji wizualnej i głosowej oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Do dyspozycji podróżnych będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne.

– Realizacja Krajowego Programu Kolejowego zapewni lepsze podróże między miastami i regionami Polski. Skrócą się czasy przejazdów, a nowe możliwości kolei zapewnią równomierny rozwój wszystkich województw. Po prostu Łączymy Polskę – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jednak koleją do Zamościa

PKP Polskie Linie Kolejowe chcą zapewnić lepsze podróże na trasie z Lublina do Zamościa. Wykonane dotąd roboty umożliwiły szybszą jazdę na odcinku od Rejowca do Zwierzyńca. Kolejne efekty będą po budowie łącznicy Zawadzie. Wyeliminują one dwukrotną zmianę kierunku jazdy pociągów. Pozwoli to na skrócenie podróży. W samym Zamościu lepszy dostęp do kolei zapewniają już nowe przystanki Zamość Starówka, Zamość Wschód i Mokre.

– Dla województwa lubelskiego realizacja Krajowego Programu kolejowego oznacza tworzenie nowych możliwości rozwoju. Obecnie trwa jedna z największych i najważniejszych inwestycji – modernizacja trasy z Lublina do Warszawy. Docelowo pozwoli to na dobre skomunikowanie Lublina ze stolicą oraz innymi ośrodkami regionu i Polski. Zyskają nie tylko mieszkańcy, ale całe województwo lubelskie. Zwiększy się atrakcyjność regionu, co przyciągnie nowych inwestorów i turystów – mówi Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Krótsza podróż do Stalowej Woli i Rzeszowa

PKP Polskie Linie Kolejowe elektryfikują 100 km trasę z Lublina do Stalowej Woli. Dzięki inwestycji wartej 300 mln zł pociągi pojadą szybciej. Czas przejazdu na trasie Lublin – Stalowa Wola – Rzeszów skróci się o ok. 20 min. Pasażerowie zyskają lepszy dostęp do kolei, bowiem na linii wybudowane zostaną dwa nowe przystanki w Zaklikowie i Charzewicach. Dodatkowo 20 przystanków zostanie wyremontowanych i dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Większe bezpieczeństwo na trasie zapewni przebudowa 75 przejazdów kolejowo-drogowych. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym usprawni przejazd pociągów.

Prace na trasie Lublin – Stalowa Wola Rozwadów gwarantują rozwój gospodarki. Pozwolą m.in. na zwiększenie efektywności przewozów z Kopalni Bogdanka do elektrowni Połaniec. Ponadto poprawa torów na granicy z Ukrainą i Białorusią - w Dorohusku i Terespolu ułatwi wymianę handlową. Również efektem prac na linii Siedlce – Terespol, na odcinku od Białej Podlaskiej do Terespola, będzie poprawa przewozów towarowych.

Lubelszczyzna w sieci dobrych połączeń

Duża część inwestycji z KPK na terenie województwa lubelskiego wchodzi w skład tzw. „Magistrali Wschodniej”. To poprawa istniejących linii kolejowych, łączących miasta wojewódzkie Polski Wschodniej. Lublin zyska szybkie połączenie z Olsztynem, Białymstokiem, Lublinem, Rzeszowem i Kielcami. Efekty inwestycji pozytywnie wpłyną na rozwój gospodarczy i atrakcyjność regionu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony