Partnerzy serwisu:

Co z kolejowymi połączeniami Rosja – Ukraina?

Tomasz Kościelny 22.08.2018 26

Co z kolejowymi połączeniami Rosja – Ukraina?
Fot. Leonid Andronov/CC BY 3.0/Wikimedia Commons
Kijów wciąż rozważa zawieszenie współpracy z Kolejami Rosyjskimi. Takie rozwiązanie jest coraz poważniej brane pod uwagę, mimo że pociągi uruchamiane między Rosją a Ukrainą to jedne z najbardziej dochodowych.
– Rozważamy opcję zawieszenia kolejowej komunikacji z Rosją – powiedział ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan. Podobne informacje pojawiają się już od jakiegoś czasu – nieco ponad pół roku temu minister mówił o wstrzymaniu międzynarodowej komunikacji autobusowej między Rosją a Ukrainą.

Nie ma jednak wciąż oficjalnego stanowiska Kolei Ukraińskich po podaniu informacji przez Omelana. Wiadomo jednak, że wstrzymanie ruchu pociągów skutkowałoby pogorszeniem sytuacji finansowej przewoźnika. Pociągi uruchamiane w trzech relacjach między Rosją a Ukrainą mają bardzo duże znaczenie biznesowe i są to trzy najbardziej dochodowe trasy przewoźnika.

Z informacji przedstawianych przez Koleje Ukraińskie wynika, że rocznie trasa Kijów – Moskwa przynosi przewoźnikowi ok. 5,8 mln dolarów, kolejna – z Odessy do Moskwy – ok. 3,7 mln dolarów.

W związku z aneksją przez Rosję Krymu, w 2015 roku zostały zawieszone bezpośrednie loty między tymi dwoma krajami. Rosja stara się uniezależnić transportowo od Ukrainy i m.in. dlatego buduje most w rejonie Kerczu (część drogowa jest już gotowa, kolejowa ma zostać oddana do eksploatacji w kolejnych miesiącach). Rosyjskie pociągi towarowe, które jeszcze niedawno kursowały przez terytorium Ukrainy, teraz omijają je dzięki zbudowanej łącznicy w rejonie Woroneża oraz Rostowa, niedaleko ukraińskiej granicy, o długości 137 km.

Zapowiadana likwidacja bezpośrednich połączeń kolejowych mogłaby okazać się dotkliwa dla 3 milionów Ukraińców, którzy zamieszkują terytorium Rosji.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony