Partnerzy serwisu:

Co słychać w USA? Budowlańcy stracili na kontraktach publicznych

Piotr Kumelowski/oprac. jm, Rynek Kolejowy 03.11.2019 2,6k

Co słychać w USA? Budowlańcy stracili na kontraktach publicznych
Fot. Van2005ko, Wikipedia Commons
Trzy duże pólnocnoamerykańskie firmy budowlane, SNC-Lavalin, Fluor oraz Granite, zapowiedziały że nie będą już startować w przetargach organizowanych przez podmioty publiczne, których kryterium jest jedna ustalona cena za całość prac (fix price contracts) - donosi z USA nasz korespondent Piotr Kumelowski.
Wszystkie trzy firmy poniosły duże straty na kontraktach tego typu w II kwartale br. i choć nie wymieniają ani stron zamawiających ani nazw konkretnych projektów tajemnicą poliszynela jest fakt, że podmioty publiczne często nie przygotowują kompletnej dokumentacji przetargowej, domagają się nagłych zmian w toku robót oraz nierzadko chcą wyegzekwować więcej niż dany kontrakt zakładał.

Za to z interesującą inicjatywą urbanistyczno-komunikacyjną wystąpiła podnowojorska kolej dojazdowa New Jersey Transit. O co chodzi? Wobec rozlewających się coraz dalej przedmieść, NJT będzie bliżej współpracować z deweloperami i samorządami w sprawie takiej lokalizacji nowych inwestycji mieszkalno-usługowych, by zbliżyć je do istniejącej sieci kolejowej i autobusowej.

Koncept nie jest wcale nowy: już ponad 100 lat temu, w przededniu ery samochodowej, stacje i przystanki kolei dojazdowych wokół Nowego Jorku, Chicago, Filadelfii czy wzdłuż rodzimych podwarszawskich EKD i linii otwockiej były naturalnymi centrami nowobudowanych osiedli. W późniejszych latach triumf indywidualnej motoryzacji spowodował często deklasację substancji mieszkaniowej położonej bliżej kolei. Inicjatywa NJT ma odwracać ten trend, oferując przyszłym mieszkańcom szybsze dojazdy i powroty z pracy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony