Partnerzy serwisu:

Co się zmieni na trasie z Warszawy do Poznania?

inf. prasowa PKP PLK 10.03.2017 476

Co się zmieni na trasie z Warszawy do Poznania?
Fot. PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe, pod koniec marca 2017 r., wyłonią wykonawców modernizacji linii między Sochaczewem a Swarzędzem. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 2,6 mld zł. W Koninie, Kole, Kutnie i Łowiczu zmienią się stacje kolejowe. Komfort podróży zwiększą wyższe, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, lepiej oświetlone perony. Będą nowoczesne wiaty oraz informacja głosowa i wizualna. Lokalne centra sterowania ruchem (LCS) zwiększą bezpieczeństwo podróży.
Konin

Modernizacja obejmie dwa perony. Powstaną nowe 400-metrowe dwukrawędziowe platformy o wysokości 76 cm. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki, wygrodzenia i barierki oraz funkcjonalne oświetlenie. Będzie nowe nagłośnienie i system wizualnej informacji dla podróżnych. Na peronach wydzielone zostaną miejsca oczekiwania dla osób na wózkach. Nawierzchnie peronów będą zaopatrzone w dotykowe i kierunkowe ścieżki ostrzegawcze. Dla osób o ograniczonej mobilności przewidziano windy i pochylnie.

PLK przebudują także przejście pod torami oraz wybudują nowe na ul. Torowej. Wspólnie z miastem powstanie wiadukt drogowy na połączeniu ul. Wyzwolenia i Paderewskiego, który znacznie usprawni ruch.

Koło

Powstaną dwa nowe 400-metrowe perony o wysokości 76 cm: jednokrawędziowy i dwukrawędziowy. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie i system wizualnej informacji dla podróżnych oraz wygrodzenia i barierki. Na peronach wydzielone zostaną miejsca oczekiwania dla osób na wózkach. Nawierzchnie peronów będą zaopatrzone w dotykowe oraz kierunkowe ścieżki ostrzegawcze. Wejście na peron nr 1 zyska pochylnię a peron nr 2 windę. Wygodne przejście pod torami zastąpi kładkę.

Kutno

Będą 4 nowe perony o wysokości 76 cm. Peron nr 1 jednokrawędziowy o długości 317 m (część peronu na długości 115 m będzie dwukrawędziowa). Peron nr 2 dwukrawędziowy o długości 491 m. Peron nr 3 dwukrawędziowy o długości 476 m. Peron nr 4 dwukrawędziowy o długości 261 m. Perony zostaną wyposażone w wiaty, ławki, małą architekturę, wydajne oświetlenie, nagłośnienie i system wizualnej informacji dla podróżnych oraz wygrodzenia i barierki. Na peronach wydzielone zostaną miejsca oczekiwania dla osób poruszających się na wózkach. Nawierzchnie peronów będą zaopatrzone w dotykowe oraz kierunkowe ścieżki ostrzegawcze.

Przejście pod torami zostanie przebudowane i wyposażone w monitoring. Dostęp na perony ułatwią windy. Modernizacja stacji obejmuje także wiadukt na ul. dr Antoniego Troczewskiego.

Łowicz

Będą nowe wyższe perony, nr 1 o długości 400 m oraz peron nr 2 o długości 300 m. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, małą architekturę, wydajne oświetlenie, nagłośnienie i system wizualnej informacji dla podróżnych oraz wygrodzenia i barierki. Na peronach wydzielone zostaną miejsca oczekiwania dla osób poruszających się na wózkach. Nawierzchnie peronów będą zaopatrzone w dotykowe oraz kierunkowe ścieżki ostrzegawcze.

Nowe przejście pod torami z windami dla osób o ograniczonej mobilności zastąpi kładkę. Nowy wiadukt drogowy istotnie usprawni komunikację w Łowiczu w miejscu przejazdu kolejowo – drogowego na ul. 3 Maja.

Nowe możliwości ważnej trasy

Na wszystkich stacjach i przystankach PLK przebudują układ torowy, sieć trakcyjną, system sterowania ruchem kolejowym. W Koninie, Kutnie i Łowiczu będą nowoczesne lokalne centra sterowania, które usprawnią i zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu pociągów pasażerskich i towarowych.

Przebudowa trasy podwoi możliwości linii. Pociągi dalekobieżne pojadą z prędkością 160 km/h, sprawniejsza będzie komunikacja regionalna. Pociągi towarowe pojadą 120 km/h. Składy te będą miały lepszą obsługę na stacjach. Poprawi się obsługa międzynarodowych przewozów towarowych oraz wzrośnie konkurencyjność transportu kolejowego.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pod koniec marca br. wyłonią wykonawców modernizacji linii między Sochaczewem a Swarzędzem. Szacunkowy koszt modernizacji linii to ok. 2,6 mld zł.

Rozczarowani mogą być za to mieszkańcy Mogilna. Liczyli na większą liczbę połączeń PKP Intercity po tym, jak PKP PLK skieruje tu pociągi z zamkniętej linii E20. Ostatecznie jednak przejadą one przez stację bez zatrzymania. Więcej o objazdach przeczytacie tutaj.

Liczby inwestycji:

237 km – odcinek dwutorowej linii między Sochaczewem a Swarzędzem;
659 km sieci trakcyjnej – kompleksowa wymiana;
366 km torów – kompleksowa wymiana;
269 szt. rozjazdów – kompleksowa wymiana;
16 mostów – przebudowa;
10 wiaduktów - przebudowa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony