Partnerzy serwisu:

Co dalej z narodowym programem wdrażania GSM-R?

Rynek Kolejowy 28.12.2016 377

Co dalej z narodowym programem wdrażania GSM-R?
Co dalej z narodowym programem wdrażania GSM-R?fot. Michał Szymajda, Rynek Kolejowy
PKP PLK ogłosiły postępowanie na dialog w sprawie nowego studium wdrożenia ERTMS/GSM-R na polskich torach. Czy oznacza to restart projektu, który trwa już od kilku lat? Czy istnieje wciąż realna szansa na ukończenie go przed 2023 rokiem i co się stanie, jeśli nie wypełnimy zobowiązań unijnych w zakresie wdrażania ERTMS?
Jak informuje PKP PLK, nowe postępowanie nie oznacza całkowitego zarzucenia dotychczasowych dokonań projektowych przy budowie systemu GSM-R.

– Studium będzie obejmowało aktualizację dotychczas przygotowanej dokumentacji, w związku z koniecznością jej dostosowania do obecnych wymagań w zakresie dokumentacji przedprojektowej stawianych projektom planowanym do współfinansowania ze środków UE – informuje biuro rzecznika PKP PLK, dodając, że harmonogram realizacji projektu to wciąż lata 2017-2022. Czy istnieje ryzyko, że Polska nie zdąży wykonać programu?

– MIB nie identyfikuje obecnie znaczącego ryzyka niezrealizowania projektu zabudowy systemu GSM-R w ramach zadania POIiŚ 5.1-20 w terminach kwalifikowalności wydatków w perspektywie 2014-2020 – dowiedzieliśmy się.

Terminy dla linii kolejowych wchodzących w skład korytarzy sieci bazowej są określone w Europejskim Planie Wdrażania ERTMS. Jak informuje zarządca infrastruktury, dla pozostałych linii wchodzących w skład sieci bazowej TEN-T termin został określony na rok 2030, a dla linii wchodzących w skład sieci kompleksowej TEN-T – na 2050 r. Obecnie obowiązujący Narodowy Program Wdrażania ERTMS został przyjęty w 2007 r.

– Trwają prace nad aktualizacją dokumentu, związane z koniecznością jego dostosowania do zmian technologicznych w zakresie ERTMS oraz harmonogramów projektów modernizacyjnych – poinformowano nas w PKP PLK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony