Partnerzy serwisu:

Cieszyn – Bielsko-Biała: Czy znajdą się pieniądze na remont?

Kasper Fiszer 16.05.2022 3,8k

Cieszyn – Bielsko-Biała: Czy znajdą się pieniądze na remont?
Stacja Skoczówfot. Therud, lic. CC BY-SA 4.0
PKP PLK nie mają innych planów remontu odcinka linii 190 prowadzącego do Bielska-Białej niż te zgłoszone do programu Kolej Plus. Przedsięwzięcie nie zostało jednak zakwalifikowane na podstawową listę przewidzianych do realizacji projektów. Jak informuje zarządca infrastruktury, nie przekreśla to całkowicie szans na modernizację trasy.
Już od kilkunastu lat nie kursują pociągi regionalne pomiędzy Cieszynem a Bielskiem-Białą. Śląsk Cieszyński nie ma więc ani jednego połączenia z najbliższym dużym miastem Polski, które stanowi naturalny kierunek ciążenia: można tam uczyć się w szkole średniej czy wyższej, znaleźć pracę itp. Czy wkrótce miasta ponownie połączy kolej pasażerska?

Lista rezerwowa oznacza pewne szanse realizacji

– Projekt rewitalizacji odcinka Skoczów – Bielsko-Biała Główna został zgłoszony do programu Kolej Plus – przypomina Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. W założeniach remont odcinka miał być niezbędną częścią przywrócenia komunikacji pomiędzy Śląskiem Cieszyńskim a Krakowem (trasa przez Bielsko i Wadowice). Wielokryterialna ocena projektu zakończyła się jednak umieszczeniem go jedynie na liście rezerwowej.

– Realizacja inwestycji jest uzależniona od dostępności środków finansowych – zaznacza nasza rozmówczyni. O szansach na realizację projektów "rezerwowych" w programie Kolej Plus pisaliśmy tutaj.

Z Bielska do Cieszyna czy Wisły kursują autobusy regionalne

Tymczasem odbudowa połączenia jest kluczowa także z punktu widzenia Wisły. To znane miasto turystyczne było niegdyś obsługiwane przez pociągi dalekobieżne docierające tam przez Wisłę, co realnie powiększało ofertę. Pociągi regionalne mogłyby zaś kursować w relacji Wisła – Skoczów – Bielsko. Odcinki linii nr 189 Goleszów – Skoczów i Goleszów – Cieszyn są aktualnie remontowane w ramach innego przedsięwzięcia finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

O potencjale relacji Cieszyn – Bielsko i Wisła – Bielsko świadczy oferta przewoźników autobusowych. Zwłaszcza przed pandemią na obu tych trasach realizowano szereg kursów wykonywanych z dużą częstotliwością przez różnych operatorów. Bezpośrednie autobusy łączą miejscowości jednak nawet po kryzysie autobusowego transportu zbiorowego poza miastami, jaki wywołały kolejne lockdowny.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony