Partnerzy serwisu:

Chorzowski zakład Alstomu przed wielką szansą. „Potrzebujemy politycznego wsparcia"

Michał Szymajda 26.10.2016 255

Chorzowski zakład Alstomu przed wielką szansą. „Potrzebujemy politycznego wsparcia"
Alstom w Polsce może zatrudnić kilkuset pracowników (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Kasper Fiszer
Jest bardzo duża szansa na to, że chorzowski zakład Alstomu zostanie znacznie rozbudowany. Prace mogłoby znaleźć nawet kilkaset osób niemal każdego szczebla kwalifikacji – także inżynierów.
Jak podkreślił w rozmowie z "RK" Lesław Kuzaj, prezes Alstom w Polsce, już teraz w Chorzowie dzieją się wielkie rzeczy.

– Rozwijamy centrum inżynieryjne, potrzebujemy więc sporo wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale jednocześnie będziemy rozbudowywali kapitał produkcyjny – powiedział Lesław Kuzaj, dodając, że Chorzów stoi przed niebywałą szansą. – Alstom ma szansę stać się wewnętrznym centrum kompetencyjnym jeśli chodzi o różnego rodzaju pojazdy: zarówno lokomotywy, pociągi regionalne jak i metro. Jeśli tak się stanie, będziemy chcieli zatrudnić w Chorzowie nowych pracowników niemal każdego szczebla. Może chodzić nawet o kilkaset osób, chociaż w tej chwili oficjalnych deklaracji nie chciałbym składać – zdradził informacje Kuzaj, który podkreślił, że Alstom, podobnie jak Mercedes stawiający swoją fabrykę silników w Polsce, także oczekuje pomocy państwa.

– Jeśli władze polskie od samorządowych po centralne uznają, że to jest ważna inwestycja, to Polska ma szansę stać się producentem taboru w skali globalnej. Czujemy potrzebę zarówno politycznego, jak i finansowego wsparcia. Liczymy, że program Luxtorpeda 2.0 będzie dotyczył wszystkich zakładów w Polsce, które, tak jak Alstom, płacą w Polsce podatki. Przypominam, że chorzowski zakład eksportuje produkty za miliardy i robi to nadal, wpływając na wzrost tutejszego PKB – podkreślił.

Na chęć powiększenia chorzowskiego zakładu mogą mieć wpływ olbrzymie przetargi na dostawę taboru kolejowego i tramwajów, jakie szykują się w najbliższych latach w Polsce.

– Polska to największy rynek w tej części Europy. Mówi się o różnych liczbach, ale wszystkie są interesujące. Chcemy być w Polsce aktywni i oferować tu swój tabor. Przy tym zaznaczę, że w interesie polskich producentów są długie serie zamówień. Bo wtedy dostaje się pewny produkt za dobrą cenę – dodał.

O wzroście zainteresowania Alstomu polskim rynkiem i planach na udział w przetargach koncernu więcej piszemy tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony