Partnerzy serwisu:

Chorwaci i Serbowie chcą wspólnie modernizować linię kolejową Zagrzeb – Belgrad

Michał Szymajda 17.03.2018 2,8k

Chorwaci i Serbowie chcą wspólnie modernizować linię kolejową Zagrzeb – Belgrad
Chorwacki ezt produkcji KoncaraFot. Jgotovac129, CC BY-SA 4.0
Rządy Chorwacji i Serbii podpisały list intencyjny w sprawie modernizacji linii kolejowej łączącej stolice obu państw. To krok milowy w kierunku polepszenia relacji między państwami i reaktywacji ważnego dla całych Bałkanów połączenia.
Memorandum podpisane przez ministrów transportu Chorwacji i Serbii zakłada modernizację 412 kilometrów linii ze stacji Indija pod Belgradem (tu rozwidla się linia kolejowa z Belgradu do Budapesztu w jednym kierunku i w drugim w kierunku granicy chorwackiej) do samego Zagrzebia.

Linia nie na wszystkich odcinkach jest w złym stanie, gdzieniegdzie można po niej jechać z prędkością 160 km/h. Problemem jest infrastruktura o długości około 50 km w okolicach Zagrzebia, gdzie jeździ się z od 50 do maksymalnie 80 km/h oraz na jednym z dwóch torów w Serbii, gdzie dopuszczalna prędkość to max. 30–50 km/h, również na odcinku ok. 50 km. Konieczny jest także montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Prace nad dokumentacją przebudowy mają zakończyć się jeszcze w 2018 roku, planuje się rozpoczęcie prac w terenie już w 2019 r. Mają potrwać dwa lata i pochłoną ok. 1 mld euro na odcinek chorwacki i ok. 250 mln zł na serbski. Kraje wspólnie ubiegają się o dotację Unii Europejskiej do projektu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony