Partnerzy serwisu:

Chiny zakończyły budowę korytarza KDP o długości 3422 kilometrów

Michał Szymajda 12.02.2021 5,1k

Chiny zakończyły budowę korytarza KDP o długości 3422 kilometrów
Fot: Unsplash
Chiny otworzyły ostatni odcinek kolejowego korytarza kolei dużych prędkości wschód-zachód. Szybką koleją pojedziemy niemal przez cały kraj, z Lianyungang nad Morzem Żółtym do Urumczi w autonomicznym regionie Sincjang, zamieszkanym głównie przez Ujgurów.
Ostatni odcinek o długości 185 km między Xuzhou i Lianyungang na wschodzie został otwarty w tym tygodniu. Między tymi miastami pojedziemy w mniej niż godzinę. Z kolei pierwszy odcinek linii od Zhengzhou do Xi'an, stolicy prowincji Shaanxi i ważnego centrum logistycznego, rozpoczął działalność w 2010 roku.

Cały korytarz kolejowy wschód-zachód ma długości 3422 km. Przebiega przez prowincje Jiangsu, Anhui, Henan, Shaanxi, Gansu, Qinghai i ujgurski region autonomiczny Sincjang.

Zgodnie z planami chińskiego rządu do roku 2035 sieć kolejowa w Państwie Środka ma się powiększyć do 200 tysięcy kilometrów. Priorytetem ma być połączenie Wybrzeża z odległymi prowincjami i tym samym ich większe uzależnienie od Pekinu. Sama sieć KDP ma mieć długość 70 tysięcy kilometrów. Obecnie liczy ona ponad 36 tysięcy kilometrów.

W najbliższym czasie w Chinach budowana będzie 432,4-kilometrowa linia kolejowa łącząca Czengdu, stolicę prowincji Syczuan, z Czonking.

Pasjonującą historię budowy chińskiego KDP można przeczytać tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony