Partnerzy serwisu:

Chińczycy liczą na import polskich towarów koleją

Kasper Fiszer 01.03.2018 2,7k

Chińczycy liczą na import polskich towarów koleją
Pociąg towarowy na linii do Chengdu w Chinachfot. Jucember, lic. CC BY-SA 3.0
Liczba połączeń cargo Chengdu – Łódź osiągnęła w zeszłym roku tysiąc – wskazywali przedstawiciele województwa łódzkiego i prowincji Syczuan podczas wizyty chińskiej delegacji w Łodzi. Obie strony liczą, że składy, które dziś wypełniają się głównie w kierunku Polski, będą przewozić coraz więcej towarów także w drodze do Chin. Oba regiony podkreślają także duże znaczenie logistyczne stacji końcowych na mapie odpowiednio Polski i Chin.
Województwo łódzkie stara się regularnie zacieśniać współpracę z chińską prowincją Syczuan. Jednym z najważniejszych jej elementów jest wspieranie kolejowego połączenia towarowego Łódź – Chengdu. – Daje ono olbrzymi potencjał, bo z jednej strony przyjeżdżają do nas towary, które możemy dystrybuować, komponenty, które mogą być w Łodzi przetwarzane, np. części elektroniczne. Podkreślamy [też] logistyczne znaczenie Łodzi, Z drugiej strony to możliwość rozwoju dla naszych firm, które mogą wypełniać towarami pociągi w przeciwnym kierunku – mówił w 2015 r. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Symboliczny tysiąc pociągów z Łodzi do Chengdu

Samorząd przyznaje, że dotychczas nie udało się wypełnić pociągów jadących na wschód. – Obecnie więcej towarów eksportowanych jest z Chin, ale liczymy, że w krótkim czasie zwiększy się ilość polskich produktów przyjeżdżających do Chengdu z Łodzi – mówił podczas poniedziałkowej wizyty w Polsce Yang Xingping, wicegubernator prowincji Syczuan. Dodał też, że siła powiązań ekonomicznych pomiędzy regionami z Polski i Chin jest coraz większa.

– Symbolem tego jest tysiąc pociągów między Łodzią a Chengdu uruchomionych w 2017 r. – stwierdził członek syczuańskiej delegacji przyjętej przez Witolda Stępnia. W listopadzie zeszłego roku Hatrans, operator połączenia, informował o planach uruchomienia w ubiegłym roku łącznie ok. 1500 kursów z Chin do Europy, ale nie tylko do Łodzi, lecz także do innych miast Polsko oraz do Niemiec. Nie wszystkie pociągi miały też rozpoczynać bieg w Chengdu.

Polscy uczniowie i studenci bliżej Chin

Zdaniem marszałka Witolda Stępnia transport – obok kultury i edukacji – jest jedną z najważniejszych dziedzin, które dla obu współpracujących regionów mają znaczenie kluczowe. – Będziemy w dalszym ciągu wspierać relacje dwustronne – zapewnił. Anonsowane przez niego plany dotyczą jednak głównie obszarów innych niż rozwój połączenia kolejowego i obejmują m.in. wprowadzenie lekcji języka chińskiego w szkołach na terenie województwa łódzkiego, koncerty muzyków Filharmonii Łódzkiej w Syczuanie i program wymiany studenckiej pomiędzy Politechniką Łódzką a Uniwersytetem Technologicznym w Chengdu.

Regularne kursy na wspomnianej trasie zostały zainaugurowane w 2012 r. Wówczas Hatrans wyprawił jedynie 42 pociągi łączące Polskę z Chinami. Jak wskazywali niedawno przedstawiciele operatora, największą barierą dalszego rozwoju komunikacji kolejowej wydaje się obecnie wyczerpana przepustowość przejścia granicznego Polska – Białoruś w Terespolu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony