Partnerzy serwisu:

Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty [relacja]

inf. pras 17.09.2021 1,1k

arrow
arrow
Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty [relacja]
Fot. ZZM
Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty [relacja]
Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty [relacja]
Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty [relacja]
Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty [relacja]
16 września swoje święto obchodzi grupa zawodowa maszynistów. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce (ZZM) tegoroczne Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego zorganizował w Bornem Sulinowie, w województwie zachodniopomorskim.
Uroczystości rozpoczęły się od barwnego przemarszu pocztów sztandarowych ulicami miasta i mszy św. w intencji maszynistów. Akademię rozpoczęły wystąpienia. Korzystając z przywileju gospodarza jako pierwszy przemawiał prezydent Związku Leszek Miętek, który mówił m.in. o blaskach i cieniach tej profesji, szczególny akcent kładąc na poprawę bezpieczeństwa na kolei. Następnie grupę maszynistów uhonorowano odznaczeniami resortowymi „Zasłużony dla Transportu RP” i „Zasłużony dla Kolejnictwa”, a także związkowymi „Zasłużony dla ZZM”. W obchodach Dnia Maszynisty udział biorą m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, prezesi przewoźników kolejowych.

W Polsce Dzień Maszynisty obchodzony jest od 1996 roku. Inicjatorem święta branżowego był Autonomiczny Europejski Związek Zawodowy Maszynistów (ALE). ZZM jest w nim zrzeszony od 1991 roku, a funkcję wiceprezydenta organizacji europejskich maszynistów pełni obecnie Polak Leszek Miętek.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego z 2020 roku, na stanowisku maszynisty pracuje w Polsce ponad 13,5 tysiąca osób. Połowa z nich ma 50 lat i więcej, a najliczniejsi w grupie maszynistów są nadal pracownicy w wieku 55-60 lat. Jeśli chodzi o kobiety w tym zawodzie, licencję maszynisty w latach 2012-2021 uzyskało w Polsce 81 pań.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, zgodnie z hasłem „Niech nas łączy honor i więź zawodowa”, od 102 lat jednoczy pod swoim sztandarem ludzi, których łączy pasja do zawodu i wartości, takie jak patriotyzm, etos zawodowy, poczucie misji i wykonywania pożytecznej służby – ojczyźnie i społeczeństwu. W myśl ustawy o związkach zawodowych ZZM to organizacja reprezentatywna, dbająca o interesy zrzeszonych w niej członków zatrudnionych w spółkach kolejowych zarówno na forum krajowym, jak międzynarodowym.

Życzenia prezesa UTK

Życzenia z okazji Dnia Maszynisty opublikował prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - W Europejskim Roku Kolei wszystkim Maszynistom życzę bezpiecznych tras, poczucia dobrze spełnionego obowiązku i satysfakcji z wykonywania tego niezwykle odpowiedzialnego zawodu. Jestem wdzięczny za Państwa służbę na kolei. Bo przecież to od posiadanych przez Maszynistę umiejętności i trafności podejmowanych decyzji zależy bezpieczeństwo systemu kolejowego i życie wielu ludzi. Dlatego praca Maszynisty zasługuje na najwyższe uznanie. Każdego dnia z ogromną pasją oraz poświęceniem wkładają wiele wysiłku w to, by miliony pasażerów i tony towarów bezpiecznie dojechały do celu. Niech Państwa sukcesy będą nie tylko źródłem radości, ale także najlepszą motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań w pracy, mającej na celu bezpieczną i nowoczesną kolej - napisał prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony