Partnerzy serwisu:

PKP IC zmienia kryteria przetargu na nowe pociągi. Najważniejsza będzie cena

Michał Szymajda 04.06.2018 5,4k

PKP IC zmienia kryteria przetargu na nowe pociągi. Najważniejsza będzie cena
Wnętrze ezt Flirt dla PKP IntercityFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Bardzo wzrosło znaczenie ceny w przetargu na 12 ezt dla PKP Intercity. Przewoźnik poinformował o tym zaledwie na kilka dni przed otwarciem kopert z ofertami… które przełożono po raz piąty.
PKP Intercity poszukuje w drodze przetargu dostawców 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych. W tym przetargu czterokrotnie przekładano już terminy otwarcia ofert. Podczas podpisania umów pomiędzy PKP Intercity a Newagiem na dostawę lokomotyw Griffin prezes zarządu przewoźnika powiedział, że przekładanie terminów ofert związane jest z bardzo licznymi zapytaniami dotyczącymi przetargu.

– W tym przetargu mamy bardzo dużą liczbę zapytań, zainteresowanie dostawą 12 elektrycznych pociągów u producentów jest bardzo duże. Jest kilku zainteresowanych dostawami – powiedział prezes PKP Intercity. Dodał, że zależy mu, aby nawet kosztem terminów, przetarg był bardzo transparentny.

Tym razem, oprócz kolejnego już, piątego terminu otwarcia ofert (z 6 czerwca na 18 czerwca), mamy do czynienia z istotną zmianą kryteriów realizacji zamówienia. Zdecydowanie najistotniejszym kryterium będzie cena jednostkowa dostawy pojazdu, która stanowić będzie 58% wagi przetargu, podczas gdy dotychczas stanowiła ona 40% wagi, na równi ze stawką za usługi utrzymania. Teraz usługi te stanowią jedynie 22% wagi przetargu.
Pozostałe kryteria zachowały swój poziom istotności: „maksymalna liczba zdarzeń powodujących utratę zasadniczych cech eksploatacyjnych w cyklu 350 000 km (dla każdego pojazdu osobno) stanowi 5%, współczynnik gotowości technicznej – 7,5%, współczynnik niezawodności taboru – 7,5%.

Takie kryteria przetargu oznaczają, że PKP Intercity będzie preferować pociągi tańsze, które mogą być za to droższe w utrzymaniu.

PKP Intercity krótko informuje o przyczynach zmian w SIWZ. – Ponowna analiza przyjętych przez zamawiającego kryteriów oceny ofert, która nasunęła się m.in. w wyniku pytań wykonawców, skłoniła do zmiany przyjętych wag w kryterium ceny – napisała Agnieszka Serbeńska, rzecznik PKP Intercity.Więcej na temat przetargu na 12 ezt piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony