Partnerzy serwisu:

Cegielski zmodernizuje kolejne 30 wagonów dla PKP Intercity

inf. prasowa PKP Intercity, opr. wu 05.10.2018 9,5k

Cegielski zmodernizuje kolejne 30 wagonów dla PKP Intercity
Fot. Redakcja
PKP Intercity rozszerza umowę na modernizację 60 wagonów, którą podpisało w listopadzie 2017 r. z H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Oznacza to, że przewoźnik zamawia kolejne 30 zmodernizowanych wagonów. Pierwszy przygotowany w ramach tej umowy pojazd został zaprezentowany podczas targów InnoTrans. Umowa jest elementem największego w historii PKP Intercity programu inwestycyjnego wartego 7 mld złotych.
Przedmiotem umowy z H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu jest wykonanie naprawy okresowej wraz z modernizacją i przeglądem 60 wagonów typu 111A. Umowa przewiduje także prawo opcji na kolejne 30 wagonów, z którego skorzystało PKP Intercity. Łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto. Zmodernizowane wagony wkrótce będą jeździć jako wagony przedziałowe drugiej klasy.

W zmodernizowanych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewni zabudowa nowoczesnych wózków (elementów podwozia). Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

Największy program w historii spółki

– Konsekwentnie realizujemy założenia strategii taborowej. Nasze inwestycje mają na celu zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Każda kolejna zawarta umowa przybliża nas do tego celu. Decyzja o skorzystaniu z prawa opcji na kolejne 30 wagonów z pewnością przyczyni się do realizacji celu, którym sobie stawiamy, czyli najwyższej jakości świadczonych usług. Podróżni jeszcze w tym roku będą mieli okazję doświadczyć pierwszych efektów modernizacji wagonów, które wykonuje dla nas polski producent H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity realizuje obecnie program inwestycyjny „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, którego celem jest m.in. zakup i modernizacja taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe PKP Intercity przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł. Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce. Dostępne będą na trasach Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok), Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok) i Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście).– Współpraca PKP Intercity i Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego pokazuje, że rynek przejazdów kolejowych rozwija się dynamicznie. Aby spełnić coraz wyższe wymagania pasażerów, przewoźnicy muszą inwestować w tabor, a to daje zamówienia takim firmom jak FPS. Obecnie portfel zamówień spółki to około miliarda złotych. Dla ARP, jako właściciela FPS, to dobra informacja. Oznacza to, że prowadzona przez nas polityka wobec firm z Grupy Kapitałowej ARP jest skuteczna, a spółki Skarbu Państwa potrafią wytwarzać produkty technologiczne najwyższej jakości – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Pierwsze wagony już gotowe

Na modernizację wszystkich 90 wagonów FPS H. Cegielski ma 30 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pierwsze z nich trafią do PKP Intercity jeszcze w tym roku z czego jeden ze zmodernizowanych wagonów został zaprezentowany podczas targów InnoTrans, które odbyły się w Berlinie w dniach 18–21 września.

– Bardzo nas cieszy to, że PKP Intercity postanowiło skorzystać z prawa opcji i zmodernizować więcej wagonów. To bardzo dobra wiadomość dla naszej Spółki, ale przede wszystkim dla pasażerów, którzy będą mogli podróżować w komfortowych warunkach, korzystając z licznych udogodnień – podkreśla Hubert Stępniewicz, prezes H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych.

Modernizacja w sumie 90 wagonów przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekt „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w kwietniu 2018 roku. Pozyskane środki w kwocie 402 mln zł są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony