Partnerzy serwisu:

CBA zatrzymuje 11 osób z branży deweloperskiej i transportu pod zarzutami korupcji, w tym byłego senatora

Jakub Madrjas 22.11.2019 60

CBA zatrzymuje 11 osób z branży deweloperskiej i transportu pod zarzutami korupcji, w tym byłego senatora
fot. Lichen99 CC BY-SA 4.0
Przedsiębiorcy z branży deweloperskiej, transportu i logistyki zostali zatrzymani przez CBA. Śledztwo dotyczy korzyści majątkowych na blisko 1 mln 900 tys. zł. Wśród osób, którym postawiono zarzuty jest były senator RP i prezes IGTL.
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że jego krakowska delegatura na podstawie materiałów własnych prowadzi postępowanie w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, a także powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji.

Jak informuje CBA, w tej sprawie zarzuty usłyszało już 11 podejrzanych, w tym były senator RP VIII kadencji – jak podaje RMF FM, chodzi o Stanisława Koguta (przypomnijmy, że w styczniu 2018 r. Senat zdecydował w tajnym głosowaniu o odrzuceniu wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie ówczesnego senatora). Ogółem funkcjonariusze CBA na terenie województw małopolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego zatrzymali 10 osób. Jak podają służby, wśród zatrzymanych są m.in. właściciel prywatnej stacji telewizyjnej i uczelni niepublicznej w Katowicach oraz wykładowca tej uczelni, a także prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego.

Jak ustalili śledczy Biura, w zamian za korzyści majątkowe, w tym rzeczowe i pieniężne, przekazywane bezpośrednio bądź w formie darowizn na rzecz wskazanych fundacji, a także korzyści osobiste zatrzymani załatwiali za pośrednictwem byłego senatora różne sprawy w instytucjach państwowych i samorządowych. Zgromadzony w tej części materiał dowodowy wskazuje na przekazanie blisko 1 mln 900 tys. zł korzyści majątkowych. Zatrzymanym osobom w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach przedstawiono zarzuty korupcyjne, w tym płatnej protekcji oraz wręczania korzyści majątkowych. Jednocześnie agenci CBA wykonali przeszukania w kilkunastu miejscach.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony