Partnerzy serwisu:

Senat nie zgodził się na aresztowanie Stanisława Koguta [aktualizacja]

Michał Szymajda 19.01.2018 7,7k

Senat nie zgodził się na aresztowanie Stanisława Koguta [aktualizacja]
Stanisław kogutFot. Adam Nurkiewicz - Senat RP
Senat zdecydował w tajnym głosowaniu o odrzuceniu wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.
Aktualizacja: Senat nie zgodził się na zatrzymanie Stanisława Koguta

Przeciwko zatrzymaniu Stanisława Koguta zagłosowało 37 senatorów, za było 32, zaś 19 wstrzymało się od głosu.

Aktualizacja: Senator Kogut zrzekł się immunitetu

20 grudnia rano senator Stanisław Kogut zrzekł się w piśmie do marszałka Karczewskiego immunitetu. Teraz musi zebrać się jeszcze Komisja Regulaminowa, która oceni czy wniosek senatora o zrzeczenie się immunitetu zaakceptować i czy zezwolić na jego tymczasowe aresztowanie. Senator zapowiedział chęć współpracy z prokuratorem, nie odniósł się do zarzutów, twierdząc, że dokładnie ich nie zna.

Śledztwo krakowskiego CBA


– W wyniku własnej pracy operacyjnej prowadzonej od roku zgromadziła materiał dowodowy umożliwiający zatrzymanie prezesa znaczącego inwestora na rynku nieruchomości, prezesa zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe, wiceprezesa zarządu małopolskiej fundacji i biznesmena. Śledztwo dotyczy udzielania korzyści majątkowych osobom pełniących funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji – załatwienia spraw za korzyści majątkowe i powoływania się na wpływy. Ustalona na dziś kwota korzyści majątkowych to 1 mln 170 tysięcy złotych – powiedział Piotr Kaczorek z krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że na podstawie dowodów przedstawionych jej przez CBA, zwróciła się do marszałka senatu z wnioskiem o zgodę na zatrzymanie i tymczasowy areszt wobec senatora RP – Stanisława Koguta. Nazwisko senatora pojawia się w związku z osobami zatrzymanymi 19 grudnia rano – w tym z synem senatora Koguta.

Senator Kogut prowadzi w Stróżach Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. W ramach struktur fundacji działają m.in. Hospicjum im. Chrystusa Króla, ośrodek rehabilitacyjny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, ośrodek sportowo-rehabilitacyjny; Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz inne ośrodki pomocy medycznej im. Ojca Pio.

„Jestem człowiekiem honoru"

Zdaniem dziennikarzy portalu tvn24.pl główny wątek śledztwa dotyczy właśnie senatora PiS Stanisława Koguta. Agenci CBA i prokuratorzy mają sprawdzać okoliczności wpłaty na rzecz prowadzonej przez senatora fundacji.

– Wpłatę wiążą ze zobowiązaniem do pomocy developerowi, który zainwestował w krakowski hotel „Cracovia". Najpierw miasto a później urząd wojewódzki wpisały kompleks na listę zabytków, co znacznie utrudniło plany inwestora. Tutaj zwrócił się on o pomoc do senatora – informuje tvn24.pl.

– Zawsze będę bronił swojego dobrego imienia, jestem człowiekiem honoru. Ciągle idą ataki na mnie za pomoc ludziom biednym, ludziom chorym. Na razie nie wpłynął żaden wniosek od prokuratora, jeśli taki wniosek wpłynie, złożę immunitet – powiedział senator Stanisław Kogut.

Stanisław Kogut na kolei pracował od 1972 roku. Od 1989 działał w NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym komisji związkowej przy węźle PKP w Stróżach, przewodniczącym okręgowej sekcji kolejarzy w Zarządzie Regionu Małopolska, a w latach 1997–2005 przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Znany jest również z działalności na rzecz klubu sportowego Kolejarz Stróże.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony