Partnerzy serwisu:

CBA: Przetarg na dworzec w Olsztynie był ustawiony. Są zatrzymania

inf. pr inf. prasowa CBA 20.06.2018 9,1k

CBA: Przetarg na dworzec w Olsztynie był ustawiony. Są zatrzymania
Propozycja przebudowy złożona przez społecznikówWiz. Forum Rozwoju Olsztyna
Bydgoskie CBA zatrzymało 5 osób i nie dopuściło do podpisania przez PKP SA umowy na 5 mln w sprawie przebudowy dworca Olsztyn Główny. CBA jest zdania, że przetarg był ustawiony.
Ja informuje CBA, usiłowano także wpłynąć na przetargi na nawet kilkanaście milionów złotych organizowane w związku z modernizacją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Wśród zatrzymanych jest dyrektor projektu w PKP SA, jeden z byłych dyrektorów w Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych Sp. z o.o., kierownik ze szpitala oraz dwoje prywatnych przedsiębiorców.

Przetargi pod lupą od roku


Jak czytamy w informacji, Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy Delegatury CBA w Gdańsku prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy śledztwo w sprawie nieuprawnionego wpływania na przebieg przetargów publicznych przez określone osoby celem uzyskania zamówień publicznych przez promowane firmy. Procederem ustawiania przetargów miała zajmować się grupa osób z województwa kujawsko – pomorskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Jednym z badanych wątków jest ustawienie przetargu o wartości ok. 5 mln zł ogłoszonego przez PKP SA, dotyczącego budowy nowego dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją torów i infrastruktury. Dwa tygodnie temu przetarg na projekt został rozstrzygnięty.

- Funkcjonariusze CBA pracowali nad tą sprawą od ponad roku. Ustalili, że od samego początku, już na etapie przygotowywania przetargu przez PKP S.A., wywierany był wpływ na przebieg czynności w taki sposób, aby przetarg wygrała ustalona firma. Nie byłoby to możliwe bez współpracy i pomocy ze strony osoby zajmującej wysokie stanowisko w PKP SA. W trakcie śledztwa prowadzonego przez agentów CBA z Bydgoszczy okazało się, że ta grupa osób zajmuje się także umożliwianiem wygrywania przetargów w innych instytucjach. Było to możliwe dzięki posiadanym znajomościom wśród pracowników Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu - informuje rzecznik CBA Piotr Kaczorek.

Pierwsze zatrzymania

Jak podaje rzecznik, funkcjonariusze CBA ustalili kolejne przetargi, których przebieg był zakłócany działaniami tych samych osób. Chodzi o przetargi organizowane w związku z modernizacją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zainteresowanymi uzyskaniem zamówień byli natomiast przedstawiciele różnych firm medycznych z całego kraju. Łączna suma zamówień publicznych na rzecz szpitala objętych prowadzonym śledztwem to nawet kilkanaście milionów złotych.

Jak czytamy, w dniu 5 czerwca 2018 roku PKP S.A. ogłosiła informację o wyborze najkorzystniejszej oferty – złożonej, jak podaje CBA, przez firmę występującą w śledztwie. - Mając na celu uchronienie PKP S.A. przed poniesieniem szkody w wysokości ponad 5 mln złotych i wpływaniu podejrzanych na kolejne ustalone przetargi, podjęto decyzję o zatrzymaniu i przedstawieniu w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy zarzutów osobom biorącym udział w przestępczym procederze - informuje Kaczorek.

Agenci CBA z Wydziału Zamiejscowego w Bydgoszczy zatrzymali w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jednego z dyrektorów projektu w PKP S.A., jednego z byłych dyrektorów w Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych Sp. z o.o., kierownika działu z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu oraz dwoje prywatnych przedsiębiorców. Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli dokumenty w siedzibach PKP S.A w Warszawa w Al. Jerozolimskich i Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu. W dalszym ciągu funkcjonariusze CBA i prokuratorzy wykonują czynności w śledztwie - podsumowuje rzecznik CBA.

- PKP SA ściśle współpracuje z organami ścigania i udziela wszelkich niezbędnych informacji, niemniej nie komentuje w żaden sposób ich działania - poinformowała "Rynek Kolejowy" Paulina Jankowska, Naczelnik wydziału Public Relations PKP SA.

Aktualizacja: Oświadczenie spółki Multiconsult

Na prośbę "Rynku Kolejowego" Multiconsult, lider konsorcjum którego ofertę wybrano jako najkorzystniejszą w przetargu i z którym miano podpisać zablokowaną przez CBA umowę, przesłało oświadczenie ws. informacji opublikowanych przez CBA: "Multiconsult Polska sp. z o.o. informuje, że zarzuty w sprawie ustawionych przetargów m.in. na projekt budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją torów i infrastruktury oraz zatrzymania dokonane przez CBA w dniu 19.06.2018 roku nie dotyczą firmy Multiconsult Polska sp. z o.o. i jej pracowników. - Etyka i przejrzystość w przebiegu procesów przetargowych jest dla nas jedną z kluczowych wartości – zapewnia Jarosław Wielopolski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający spółki
Multiconsult Polska sp. z o.o.".
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony