Partnerzy serwisu:

Były czeski minister transportu ujawnił kulisy "przeszkadzania" spółce RegioJet

Michał Szymajda 19.07.2021 5,3k

Były czeski minister transportu ujawnił kulisy "przeszkadzania" spółce RegioJet
fot. RegioJet
Niebywała sytuacja w Republice Czeskiej. Jak podaje czeski portal zdopravy.cz, były minister transportu Antonín Prachař opowiedział o planach blokowania dostępu konkurentom państwowych Kolei Czeskich.
Antonín Prachař był ministrem transportu z ramienia partii ANO2011 (jej twórcą i obecnym premierem Czech jest Andrej Babiš). Prachař opisał swoje rozmowy, które toczyły się przed planowanym otwarciem rynku dotowanych przewozów dalekobieżnych w Czechach. Rozmówcą Pracharza miał być Jaromír Pejš z rady nadzorczej Českých Drah (CD, Koleje Czeskie).

Pejš miał przedstawić plan uwolnienia rynku na liniach kolejowych, gdzie w sieci trakcyjnej płynęło napięcie, którego obsługi nie mógł się podjąć RegioJet czy Leo Express. Głównie z uwagi na brak odpowiednich lokomotyw. – Radim Jančura (właściciel RegioJet – dop. red.) ma tylko elektrowozy na prąd przemienny (serii 163 - dop. red.), musiałby więc kupić nowe elektrowozy na prąd stały – mówił przedstawiciel Czeskich Kolei do ministra. W ten sposób miano zablokować dostęp do linii dla RJ, lub przynajmniej osłabić pozycję przetargową prywatnego operatora, poprzez zmuszenie go do poszukiwania kosztownego taboru. Do rozmów miało dojść 7 lat temu. Zareagował prezes RegioJet.

– Jančura przyszedł do mnie i wyjaśnił mi, jakim jestem debilem, że źle wybrałem linie kolejowe – dodał były minister, twierdząc przy tym, dla równowagi, że szef RegioJet jest silnym lobbystą i ma wpływ na działalność czeskiego ministerstwa infrastruktury.

Co spotka byłego ministra za przyznanie się do rozmów na temat ograniczenia rynku? Prawdopodobnie nic. Za jego urzędowania nie doszło bowiem w Czechach do otwarcia rynku połączeń dotowanych. Stało się to kilka lat później. RegioJet zdobył w końcu "publiczny" kontrakt i od grudnia 2019 roku kursuje z Brna do Ostrawy i Bohumina.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony