Partnerzy serwisu:

„By wygonić śmierć z przejazdów". PLK zorganizowała szkolenia dla instruktorów nauki jazdy

Michał Szymajda 15.11.2017 1,3k

„By wygonić śmierć z przejazdów". PLK zorganizowała szkolenia dla instruktorów nauki jazdy
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
50 tysięcy początkujących kierowców bezpieczniejszych na przejazdach kolejowo-drogowych i 700 szkół nauki jazdy ze specjalnymi pakietami szkoleniowymi – to efekt dotychczasowych działań PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach konferencji z instruktorami nauki jazdy. Kolejne spotkanie odbyło się w Szczecinie.
Kolejna edycja warsztatów w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!" to spotkania z instruktorami nauki jazdy z województw: podlaskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 15 listopada odbyło się spotkanie w Szczecinie. W sumie PLK planują przeszkolić kilkuset nauczycieli i uzyskać informacje, co można zrobić dla bezpiecznych zachowań kierowców na przejazdach. Według statystyk 98% wypadków na skrzyżowaniach toru i drogi powodują nieostrożni kierowcy.

Uczulić instruktorów na niebezpieczeństwo

– Przedstawiamy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwiają edukację kursantów. Spotkania są dla nas okazją do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co jeszcze możemy zrobić, by kierowcy byli bezpieczni na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólnie możemy usunąć śmierć z przejazdów – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK.

Jak podkreślają instruktorzy, którzy już brali udział w warsztatach, największe wrażenie na kursantach robią filmy z wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. To ważna część prezentacji kolejarzy, która może powstrzymać przed pochopnymi decyzjami i brawurą grożącą utratą zdrowia i życia.

Warsztaty dla instruktorów były już przeprowadzone w Poznaniu, Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi, Lublinie, Skarżysku-Kamiennej oraz w Warszawie. Dzięki spotkaniom z kolejarzami materiały wideo ze zdarzeń na przejazdach, infografiki z zasadami bezpieczeństwa i dodatkowe pomoce dydaktyczne zostały przekazane do około 700 ośrodków szkolenia kierowców. Jak szacują kolejarze, od zeszłego roku mogło z nich skorzystać około 50 tysięcy młodych kierowców. Organizowane seminaria z instruktorami spełniają bardzo ważną rolę w procesie edukacyjnym kursantów. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń.

31 osób ofiar śmiertelnych na przejazdach

Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych, w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!" kolejarze prowadzą szereg działań: akcje informacyjne na przejazdach, rozdawanie ulotek, spotkania z dziećmi i młodzieżą, aktywne działania w mediach społecznościowych, organizacja seminariów dla instruktorów nauki jazdy.

Do końca października na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 169 zdarzeń, w których zginęło 31 osób, a 93 zostało rannych. Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami. Częstą przyczyną jest lekceważenie znaków STOP.

Jak podkreślają eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, niektórzy kierowcy ignorują znak i narażają na niebezpieczeństwo życie swoje oraz pasażerów i podróżujących pociągami. Częstymi błędami są: objeżdżanie slalomem półrogatek oraz wjazd pod zamykające się szlabany.

W województwie zachodniopomorskim w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 9 zdarzeń, w których zginęły 2 osoby, a 2 osoby zostały ranne.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony