Partnerzy serwisu:

Burmistrzyni Kępic wywalczyła wieczorny pociąg dla mieszkańców

Michał Szymajda 04.10.2021 9,5k

Burmistrzyni Kępic wywalczyła wieczorny pociąg dla mieszkańców
Fot. Romuald Stolnicki
Pomimo zakończenia remontu linii kolejowej 405 liczba par pociągów między Słupskiem a Kępicami, Miastkiem i Szczecinkiem pozostałą bez zmian. Aż do teraz.
Remont linii 405 był jednym ze sztandarowych projektów modernizacyjnych realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego. Objął zelektryfikowany odcinek Słupsk – Ustka (teraz sieć trakcyjna jest dociągnięta do nowego przystanku Ustka Uroczystko) i niezelektryfikowany odcinek od Słupska do granicy z województwem zachodniopomorskim, w pobliżu Białego Boru.

Pociągi udało się uruchomić ponownie ze sporym opóźnieniem w lipcu 2019, ponad pół roku przed pandemią, jednak drogi remont nie sprawił, że poprawiła się oferta pociągów. Identycznie jak przed jego rozpoczęciem pomorski urząd marszałkowski zamówił w Polregio jedynie 5 par pociągów na niezelektryfikowanym odcinku (jeden z nich kończy bieg w Miastku, a nie w Szczecinku).

– Taka sytuacja jest irytująca dla mieszkańców miejscowości znajdujących się przy linii. Są nowe perony, są lepsze zabezpieczenia przejazdów, ale pasażerów od tego nie przybywa. Na dodatek zmieniono godziny odjazdów ostatniego z pociągów, co spotkało się protestem mieszkańców Kępic. Mamy wrażenie, że rozkład zadowala kolejarzy, ale nie mieszkańców – mówił w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” burmistrz Kępic Magdalena Majewska, która od miesięcy walczyła o to, by pociągów było więcej. Wygląda na to, że po dziesiątkach listów do urzędu marszałkowskiego, spotkań z wicemarszałkiem i artykułów w prasie Majewska postawiła na swoim. Urząd marszałkowski właśnie poinformował o swojej decyzji.

– Nowe, wieczorne połączenie kolejowe relacji Miastko-Słupsk to odpowiedź na apel mieszkańców tej części naszego województwa. Pociąg pojawi się na torach najpóźniej w grudniu – napisał Michał Piotrowski, rzecznik urzędu.

– Zabiegamy jednak, by wspomniana dodatkowa para pociągów mogła rozpocząć kursowanie w jak najbliższym możliwym czasie, by nie czekać do grudniowej zmiany. Zależy to jednak od decyzji zarządcy linii kolejowej, tj. PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – tłumaczy Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP. Po chwili urząd potwierdził, że pociąg ruszy już 15 października. Pociąg z Miastka wyjedzie o 21:27, w Słupsku będzie o 22:25. W kurs powrotny wyruszy o 22:35, by dojechać do Miastka o 23:33.

Zupełnie inna sytuacja panuje na odcinku Słupsk – Ustka. Po 17-kilometowym odcinku linii kursuje 13 par pociągów elektrycznych (a także pociąg IC z Bielska-Białej), które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony