Partnerzy serwisu:

Budowa linii Moskwa – Kazań: Rosja ma jednak wątpliwości

Tomasz Kościelny 15.01.2019 3,3k

Budowa linii Moskwa – Kazań: Rosja ma jednak wątpliwości
Fot. Neu-Zwei, lic. CC BY-S.A.4.0/Wikimedia Commons
Minister finansów Rosji Anton Siluanow wypowiada się sceptycznie w sprawie budowy linii dużych prędkości z Moskwy do Kazania. Ten sztandarowy projekt RŻD i chińskich partnerów, zdaniem ministra, może się Rosji nie opłacić.
Anton Siluanow, wicepremier i minister finansów Rosji, podkreśla, że budowa linii z Moskwy do Kazania nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Według niego realizacja podobnego projektu ma sens, gdy linia ma być poprowadzona przez miasta o bardzo wysokiej populacji. Zdaniem ministra, Kazań, jako miasto liczące około 1 mln 100 tys. mieszkańców, nie może przysporzyć kolei pożądanych wysokich potoków pasażerskich. Zdaniem Siluanowa, inaczej jest w przypadku Petersburga, w którym mieszka ponad 5 mln osób, co gwarantuje sukces połączenia tego miasta ze stolicą.

Minister finansów Rosji dostrzega jeszcze jeden problem dla linii Moskwa – Kazań. Według niego kolej nie stworzy pożądanej konkurencji liniom lotniczym, które w tej relacji zawsze zaproponują pasażerom znacznie lepszą ofertę.

Pomimo sceptycznego stanowiska ministra finansów Rosji, nie pojawił się do tej pory żaden komunikat dotyczący zaniechania projektu. W październiku minionego roku Koleje Rosyjskie RŻD poinformowały, że w roku 2019 rozpocznie się realizacja projektu. Pierwszy odcinek o długości 301 km z podmoskiewskiej miejscowości Żeleznodorożnyj do miasta Gorochowiec w obwodzie włodzimierskim miałby być zbudowany i otwarty do 2024 roku.

Cała linia, która będzie liczyła 770 km, ma przebiegać przez siedem obwodów Federacji Rosyjskiej. Na trasie znajdzie się 15 stacji i przystanków – 5 zlokalizowanych w dużych ośrodkach oraz 10 w mniejszych. Pociągi, według zapowiedzi RŻD, będą rozpędzały się nawet do prędkości 400 km/h, a więc na pokonanie całej trasy potrzeba będzie ok. 3,5 godziny. W tej chwili najszybsze pociągi pokonują ją w ok. 11,5 godz.

W kolejnych latach trasa KDP Moskwa – Kazań miałaby zostać wydłużona do Jekaterynburga, a docelowo – aż do Pekinu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony