Partnerzy serwisu:

BRIK, czyli 50 milionów na badania i rozwój od PLK i NCBiR

Jakub Madrjas 09.10.2017 1,8k

BRIK, czyli 50 milionów na badania i rozwój od PLK i NCBiR
Fot. Adam Kilian
Zarządca infrastruktury i NCBiR ogłosiły dziś uruchomienie wspólnego konkursu na innowacje na torach. Nabór wniosków do konkursu zacznie się jeszcze w tym miesiącu. Do zgarnięcia jest aż 50 milionów złotych dofinansowania.
– Jeżeli nie będzie polskich innowacji w obszarze transportu kolejowego, to zawsze będziemy zależni od rozwiązań obcych; one z kolei nie zawsze pasują do polskiej rzeczywistości – mówił dziś podczas prezentacji konkursu prof. Łukasz Szumowski z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zdaniem, kolej już jest innowacyjna, m.in. w zakresie przetwarzania danych czy w dziedzinie energetyki. – Jako ministerstwo nauki staramy się wspierać te działania ręka w rękę ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju – dodał.

Projekt, nazwany BRIK (od Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej) realizowany jest w ramach mechanizmu Wspólne Przedsięwzięcie w ramach którego NCBiR wspólnie z Partnerem wspiera realizację Agendy Badawczej opracowanej na podstawie zaproponowanych przez Partnera obszarów badawczych wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Pierwszy nabór już w tym miesiącu

– Kolej to bardzo ważny partner strategiczny dla NCBiR. Przy rozważaniu partnerów bierzemy pod uwagę, czy podmiot ma potencjał jeśli chodzi o wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Na kolei mamy już takie doświadczenia – powiedział zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat, przywołując takie programy jak Innotabor. Nawrat podkreślił też wagę współpracy biznesu i uczelni na kolei.

Budżet programu BRIK wynosi aż 50 mln złotych – w tym po połowie pieniędzy NCBiR (środki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój) i PLK (środki własne). Horyzont czasowy programu to 2023 rok, z ambitnym harmonogramem. Umowę wykonawczą między NCBiR a PLK zawarto 18 września, a już 30 października tego roku ma się rozpocząć przyjmowanie wniosków. Potrwa ono do 29 grudnia. Po ocenie wniosków w trybie konkursowym, do końca marca wybrane zostaną projekty do realizacji.

Pięć obszarów tematycznych

Jak wyjaśniał członek zarządu PLK ds. rozwoju i przygotowania inwestycji Włodzimierz Żmuda, celem przedsięwzięcia jest podniesienie innowacyjności rozwiązań stosowanych przez PLK – w aż pięciu różnych dziedzinach. – Kto się nie rozwija, ten się cofa – podkreślił Żmuda.

Wyróżnione obszary to: digitalizacja i przetwarzanie parametrów ruchu kolejowego, mniejsza ingerencja transportu kolejowego w środowisko, zwiększenie dostępności i wytrzymałości obiektów związanych z obsługą podróżnych, większa odporność infrastruktury na czynniki klimatyczne i ingerencję osób trzecich oraz usprawnienie procesu utrzymania i modernizacji infrastruktury kolejowej.

Cel główny BRIK to wzrost innowacyjności i konkurencyjności transportu kolejowego, a cele szczegółowe to m.in.: wzrost aktywności B+R w obszarze infrastruktury kolejowej, wzrost liczby innowacyjnych rozwiązań, poprawa efektywności eksploatacji i zarządzania oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu kolejowego na środowisko. – Mam nadzieję, że ten projekt wspomoże rozwój polskich rozwiązań dla polskiej kolei – podsumowuje minister Szumowski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony