Partnerzy serwisu:

Blue Monday na kolei – podsumowanie utrudnień

Jakub Madrjas 19.01.2021 3,7k

Blue Monday na kolei – podsumowanie utrudnień
fot. KD
W ciągu ostatnich trzech dni temperatura w dużej części kraju spadła poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Spowodowało to bardzo duże utrudnienia w ruchu pociągów.
Od soboty pasażerowie kolei musieli mierzyć się z coraz większymi utrudnieniami. Szczególnie zła sytuacja miała miejsce wczoraj – odwołano ponad 260 pociągów, w tym ponad sto z nich – już z trasy. Punktualność na stacji końcowej wyniosła poniżej 60%,a w trasie – ok. 42%. Dziś sytuacja jest już lepsza, ale wciąż mamy do czynienia z punktualnością poniżej 80% i wielogodzinnymi opóźnieniami poszczególnych pociągów. Odwołano też 74 kursy.

15 tysięcy poczęstunków i 20 taksówek dla pasażerów PKP Intercity

Niestety, nie otrzymaliśmy jeszcze podsumowania przyczyn ostatnich utrudnień od PKP PLK. Pytania skierowaliśmy również do przewoźników. – Przyczyną niedzielnych opóźnień pociągów były trudne warunki atmosferyczne i niskie temperatury, które spowodowały utrudnienia na sieci kolejowej i usterki taboru – informuje Katarzyna Grzduk, rzeczniczka PKP Intercity. Łącznie w niedzielę opóźnionych powyżej 30 min było 165 pociągów. Doszło m. in. do dwóch awarii nowych lokomotyw EU-160 Griffin w pociągach IC 15103 Podlasiak oraz IC 52100 Kochanowski. – Pojazdy zostały skierowane do serwisu i będą naprawiane w ramach obowiązującej gwarancji – informuje rzeczniczka.

W sobotę (16 stycznia) powyżej 30 min opóźnionych było 71 pociągów. – W weekend odnotowaliśmy także większą usterkowość elektrycznych zespołów trakcyjnych spowodowanych niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. W niedziele strona niemiecka odwoła poc. 71002 rel. Berlin – Warszawa, dla podróżnych zostały zorganizowane alternatywne połączenia – relacjonuje Grzduk.

Jeśli chodzi o sytuację z poniedziałku, to do godz. 19-tej 84 pociągi PKP Intercity były opóźnione powyżej 30 min. – Na te opóźnienia mają wpływ trudne warunki atmosferyczne i niska temperatura, które spowodowały m.in. utrudnienia na Warszawskim Węźle Kolejowym dla składów przejeżdżających przez stolicę oraz usterki techniczne taboru. Z tego też powodu 13 pociągów PKP Intercity zostało odwołanych w całej relacji, a 16 pojechało w relacjach skróconych – podaje Grzduk.

– Dokładamy starań, aby minimalizować powstałe utrudnienia dla podróżnych. Podróżni byli informowani o zmianach w kursowaniu pociągów. W miarę możliwości pasażerom opóźnionych pow. 60 min. pociągów PKP Intercity w składach oraz na dworcach są wydawane napoje lub poczęstunki – zapewnia rzeczniczka. Przewoźnik wydał ponad 15 400 poczęstunków w 125 opóźnionych pociągach. – W związku z utratą skomunikowania, zamówiono 20 taksówek w różnych relacjach, którymi przewieziono 42 pasażerów z opóźnionych pociągów – dodaje.

Największe utrudnienia były w Warszawie

Jak podsumowują Koleje Mazowieckie, w sobotę 16 stycznia . na zaplanowane 532 pociągi 16 kursowało z opóźnieniem powyżej 30 minut (w tym 4 pociągi opóźnione z uruchomienia i 12 na ukończeniu biegu); 6 pociągów odwołano, 5 pojechało w skróconej relacji. W niedzielę na zaplanowane 542 pociągi opóźnienie ponad 30-minutowe miało 48 pociągów (20 z uruchomienia i 38 na ukończeniu biegu); liczba odwołanych pociągów wyniosła 5,  a kursujących w skróconej relacji – 7. Z kolei wczoraj, 18 stycznia, na 722 zaplanowane pociągi z opóźnieniem powyżej 30 minut kursowały 443 (176 pociągów opóźnionych na starcie i 267 na ukończeniu biegu); odwołano 113 pociągów, a w skróconej relacji pojechały 52 pociągi.

Rzeczniczka SKM Warszawa Zuzanna Szopowska-Konop poinformowała, że w niedzielę z powodu awarii taboru Kolei Mazowieckich na przystanku Warszawa Śródmieście pociągi SKM linii S1 i S2 w obu kierunkach były opóźnione około 30 minut. Dodatkowo, od rana (od godziny 8:10) wszystkie pociągi SKM linii S1 i S2 w kierunku zachodnim kursowały przez dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna, z pominięciem przystanków Stadion, Powiśle, Śródmieście i Ochota. Odwołano dwa pociągi.

W poniedziałek utrudnienia rozpoczęły się po godzinie 5 rano. Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Warszawa Zachodnia oraz uszkodzenia sieci trakcyjnej na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica i związanymi z tym utrudnieniami w ruchu wszystkich przewoźników, pociągi SKM linii S1, S2 i S3 w obu kierunkach były opóźnione nawet do 90 minut. Tego dnia SKM odwołała całkowicie lub częściowo 15 pociągów.

Według naszych informacji, stosunkowo niewielką liczbę pociągów (ok. 20) odwołało Polregio. Największe utrudnienia były na Podlasiu, gdzie temperatura była najniższa. Utrudnienia w mniejszym lub większym stopniu odczuli też pasażerowie Kolei Śląskich czy Kolei Dolnośląskich. Warto zauważyć, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie odwołała żadnego pociągu.

Jak podał w podcaście Węzeł Przesiadkowy Bartosz Jakubowski, Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. transportu, większość problemów dotyczyła masowych awarii urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów – są to jednak informacje nieoficjalne. Awarii sieci trakcyjnych było zaledwie kilka, choć doszło do nich w newralgicznych miejscach np. na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, co utrudniało uruchamianie pociągów Kolei Mazowieckich. – Odnośnie zerwania sieci trakcyjnej na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów informuję, że usterka została usunięta wczoraj o godzinie 17:35 przez PKP Energetyka – informuje rzeczniczka KM Donata Nowakowska.
Interpelację w sprawie przyczyn opóźnień i odwołań pociągów zapowiedział poseł KO Franciszek Sterczewski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony