Partnerzy serwisu:

Bliżej PKP Holding. MAP ma gotowy projekt prawa

Jakub Madrjas 28.05.2020 2,6k

Bliżej PKP Holding. MAP ma gotowy projekt prawa
Fot. MAP
Eksperci opracowali dla Ministerstwa Aktywów Państwowych gotowe projekty zmian prawnych dotyczących nadzoru właścicielskiego. Jeden z projektów zakłada wprowadzenie długo oczekiwanego prawa holdingowego. Zdaniem PKP SA przyspieszy to wdrożenie struktury holdingowej w spółkach kolejowych.
Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) poinformowało, że eksperci zaproszeni w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego po trzymiesięcznej pracy przedstawili gotowe projekty zmiany Kodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw. Prace nad ustawami wspierał zespół konsultacyjny, którego przewodniczącym jest dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. Uniwersytety Śląskiego (UŚ), którego eksperci na każdym etapie prac konsultowali propozycje zmian.

Bliżej PKP Holding

Jak czytamy, projekt autorstwa zespołu eksperckiego ds. prawa koncernowego, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Szumański zakłada wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego, która ma regulować relacje prawno-prywatne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi. – Powinno się to odbywać w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników, zwłaszcza spółki zależnej – uważa MAP.

Samo powstanie propozycji reformy zostało przygotowane w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez polskich przedsiębiorców działających w stosunkach dominacji i zależności. Sytuacja ta wynikała bezpośrednio z przygotowanego w 2000 r. Kodeksu spółek handlowych, gdzie przyjęto koncepcję ograniczonego prawa holdingowego, pozostawiając tym samym pewną lukę prawną, która teraz może zostać uzupełniona – informuje ministerstwo.

Jak informowaliśmy, zarząd Grupy PKP rozpoczął już wcześniej przygotowania do utworzenia holdingu, co ma zaowocować lepszą integracją działań spółek kolejowych. Jak mówi rzecznik PKP SA Michał Stilger, spółka "z satysfakcją przyjmuje planowane uzupełnienie polskiego systemu prawa o przepisy całościowo regulujące strukturę i funkcjonowanie holdingów". – Wraz z uchwaleniem prawa holdingowego PKP SA dostrzega szansę na szybsze wdrożenie przygotowywanej od 2017 roku struktury holdingowej w Grupie PKP – podkreśla Stilger.

Reforma prawa handlowego i rad nadzorczych

Jak czytamy w komunikacie MAP, kolejny projekt, przedłożony przez zespół ekspercki ds. reformy prawa handlowego, którego przewodniczącym jest dr hab. Piotr Pinior (prof. UŚ) zakłada zmiany w kilkunastu przepisach prawa handlowego Kodeksu spółek handlowych. Jedną z najważniejszych propozycji zawartych w dokumencie jest doprecyzowanie sposobu, w jaki oblicza się długość kadencji członka organu spółki kapitałowej. Nowy przepis zakłada, podobnie jak w przypadku zapisów o prostej spółce akcyjnej, że kadencja będzie obliczana w pełnych latach obrotowych, o ile statut spółki nie zakłada inaczej. Dodatkowo do przepisów o spółce akcyjnej i spółce z o.o. wprowadzone zostaną obowiązki lojalności i zachowania poufności członków organów spółki po wygaśnięciu ich mandatu. Nowością będzie również przyjęcie tzw. Business judgement rule oraz dodanie zapisów ułatwiających podejmowanie uchwał i odbywanie posiedzeń za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Z kolei projekt wypracowany przez zespół ekspercki ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych, którego przewodniczącym jest dr Radosław L. Kwaśnicki skupił się przede wszystkim na wyposażeniu rad nadzorczych spółek akcyjnych oraz spółek z o. o. w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego. Rady nadzorcze są niczym innym jak reprezentacją osób ponoszących ekonomiczne ryzyko funkcjonowania spółki, dlatego niezwykle ważne jest, aby ustawodawca na bieżąco monitorował dynamiczne zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą oraz wsłuchiwał się w realne potrzeby uczestników rynku. Wynikiem takiej dbałości jest przedstawiony pod głosowanie projekt zmian mający na celu zwiększenie efektywności procesów związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwami – informuje MAP.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony