Partnerzy serwisu:

O krok bliżej do uruchomienia PKP Linii Chełmskiej Szerokotorowej

inf. pras., 18.06.2020 4,8k

arrow
arrow
O krok bliżej do uruchomienia PKP Linii Chełmskiej Szerokotorowej
Zdjęcie ilustracyjne fot. PKP LHS
O krok bliżej do uruchomienia PKP Linii Chełmskiej Szerokotorowej
O krok bliżej do uruchomienia PKP Linii Chełmskiej Szerokotorowej
16 czerwca 2020 r. Zarząd PKP SA wyraził zgodę na utworzenie przez PKP LHS spółki zależnej pod nazwą PKP Linia Chełmska Szerokotorowa sp. z o.o. Nowy podmiot z siedzibą w Chełmie będzie pełnił funkcje zarządcy infrastruktury kolejowej, przewoźnika realizującego transport ładunków po linii kolejowej nr 63 oraz operatora kolejowych obiektów infrastruktury usługowej.
Zarząd Polskich Kolej Państwowych S.A., działając w formule Zgromadzenia Wspólników PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej, po uprzedniej pozytywnej opinii Rady Nadzorczej tej spółki, wyraził zgodę na utworzenie spółki zależnej PKP Linia Chełmska Szerokotorowa z siedzibą w Chełmie (w skrócie PKP LCHS). Utworzenie nowego podmiotu w strukturach Grupy PKP to kolejny krok wynikający z podpisanego w maju ubiegłego roku listu intencyjnego, którego sygnatariuszami byli prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. i prezydent miasta Chełma. Rozpoczęcie współpracy pomiędzy Grupą PKP a Miastem Chełm odbyło się przy wsparciu wicemarszałka Sejmu Beaty Mazurek i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Główne cele współpracy i podjętych działań to doprowadzenie do odbudowy, ożywienia i rozwoju przewozów ładunków na szerokotorowej linii kolejowej nr 63, przebiegającej z Dorohuska przez Chełm do Zawadówki.

Spółka PKP LCHS z siedzibą w Chełmie będzie zarządzać infrastrukturą liniową i usługową szerokotorowej linii kolejowej nr 63 liczącej 30,452 km oraz wykonywać kolejowe przewozy ładunków na tej linii. W drugim półroczu br. będą prowadzone niezbędne prace organizacyjne i towarzyszące, a rozpoczęcie przez nową spółkę samodzielnej działalności operacyjnej planowane jest na początku 2021 r. – Kolejowe przejścia na wschodniej granicy Polski, będącej wschodnią granicą Unii Europejskiej, są trzecim po Śląsku i portach morskich miejscem odbioru i nadania ładunków na polskim rynku kolejowym. Wykorzystywanie ich unikatowej roli ma ogromne znaczenie dla kreowania nowych potoków ładunkowych w przewozach kolejowych. Zależy nam na rozwoju przewozów towarowych w różnych segmentach, stąd też tak istotne jest dla nas wykorzystanie potencjału infrastruktury szerokotorowej. W powszechnej opinii specjalistów rynku kolejowego wschodnie kolejowe przejścia graniczne mają, z racji styku torów o szerokościach 1435 i 1520 mm, duży potencjał rozwojowy – powiedział dr Mirosław Antonowicz, członek zarządu ds. strategii i logistyki PKP SA cytowany w komunikacie.

– Udowodniliśmy, że formuła zintegrowanego przewoźnika i zarządcy infrastruktury, w której działa LHS, jest korzystna zarówno dla przedsiębiorców – właścicieli ładunków, rozwoju gospodarczego, jak i państwa, ponieważ wszystkie inwestycje realizujemy ze środków własnych – mówi Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. – Obydwie linie mają podobny profil techniczny i przewozowy, dlatego chcemy wykorzystać dotychczasowe doświadczenia, żeby sprostać wyzwaniom nowej spółki związanym z pozyskaniem nowych klientów, remontem infrastruktury oraz organizacją pracy – dodaje.

– W maju ubiegłego roku, podczas konferencji prasowej, w trakcie której jako Miasto podpisaliśmy list intencyjny z PKP S.A., mówiłem, że powstanie spółki Linia Chełmska Szerokotorowa odmieni oblicze naszego miasta. Teraz wykonaliśmy następny, znaczący krok w stronę sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że Grupa PKP dostrzegła potencjał związany z transgranicznym położeniem Chełma i szerokim torem, a także perspektywę rozwoju sektora logistycznego. PKP LCHS to przede wszystkim nowe miejsca pracy dla chełmian, a także bodziec dla rozwoju gospodarczego miasta i regionu. W sposób szczególny pragnę podziękować pani marszałek Beacie Mazurek, wicepremierowi Jackowi Sasinowi, ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, prezesowi Krzysztofowi Mamińskiemu za zaangażowanie i okazane wsparcie w dążeniu do realizacji tej inwestycji – mówi Prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

Utworzenie PKP LCHS jest elementem szerokich prac prowadzonych w Grupie PKP związanych z rozwojem kolejowych przewozów towarowych, w tym tych realizowanych przez kolejowe przejścia graniczne na wschodniej granicy Polski. Jednym z istotnych wymiarów tych działań jest przygotowywanie efektywnych formuł organizacyjnych, prawnych i majątkowych dla nowych podmiotów, które – poprzez wzrost przewozów – pozwolą zwiększyć wykorzystanie infrastruktury kolejowej, w tym szerokotorowej. To z kolei umożliwi Grupie PKP maksymalnie dopasować ofertę do potrzeb klientów w poszczególnych segmentach rynku kolejowego. Wspólnym celem działań inwestycyjnych i organizacyjnych w Grupie PKP jest zwiększenie udziału kolei w przewozach ładunków, poprawa konkurencyjności kolei względem transportu samochodowego i stworzenie warunków do systematycznego i trwałego zwiększania rozmiarów kolejowych przewozów towarowych – czytamy w komunikacie.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony